UA / RU
Підтримати ZN.ua

Через "омікрон" знизилася ефективність вакцинації — Кузін

Він вважає, що виправити ситуацію може бустерна доза

Використання бустерної дози може підвищити ефективність вакцинації, що впала, через швидке поширення штаму коронавірусу “омікрон”. Наразі ведуться наукові дослідження та розглядається питання універсального доступу до бустерних доз вакцини всіх бажаючих. Про це заявив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін у ефірі "Українського радіо".

"За результатами клінічних спостережень, інфікування штамом "омікрон" призводить до легшого перебігу коронавірусної хвороби, ніж при штамі "дельта", — розповів Кузін.

Він уточнив, що новий штам заразніший і передається набагато швидше, ніж інші варіанти.

"Якщо ми подивимося швидкість передачі, то майже на третину зростає швидкість його передачі та швидкість інфікування як вдома, так і на роботі", — заявив головний санлікар.

За даними чиновника, з другої половини січня і в лютому спостерігатиметься підвищення рівня захворюваності на коронавірусну інфекцію, яке, швидше за все, вже буде викликане новим штамом "омікрон". Пік зростання захворюваності очікується у середині лютого.

"Якщо ми подивимося на ефективність вакцинації, то справді частина наукових досліджень ще не завершена, але є кілька показників. Перший показник це реінфікування. Тобто це випадки повторного інфікування…. штаму "омікрон" цей показник у 5 разів вищий — 13%", — розповів він.

Кузін уточнив, що рівень ефективності вакцинації через таку динаміку нового штаму знизився. Змінити ситуацію може бустерна доза вакцини.

"Ми можемо сказати зараз достовірно, що ефективність вакцинації дійсно дещо знижується на тлі штаму "омікрон". Відсоток зниження зараз варіюється в районі 30%. Тобто це зниження ефективності на тлі повного курсу вакцинації. Бустерна доза. Вона може бути використана для того, щоб підняти цей відсоток, скоротити його до 50%", — наголосив він.

При цьому санлікар зазначив, що всі зареєстровані випадки "омікрону" у вакцинованих людей відзначаються переважно у тих, хто зробив щеплення на самому початку вакцинальної кампанії. Тому грає роль тривалість дії вакцини. Він наголосив, що перший виявлений випадок інфікування "омікроном" в Україні був зафіксований у людини вакцинованої Pfizer на початку вакцинальної кампанії.

"Вже є рішення Національної технічної групи експертів щодо рекомендації дозволити проводити бустерні дози для осіб віком від 60 років. Це рішення найближчим часом буде запроваджено наказом Міністерства охорони здоров'я... Я думаю, що з 10-15 січня... ми очікуємо на рішення Національної технічної групи експертів, яке проводитиметься 5 січня, де розглядатиметься питання про універсальний доступ до бустерних доз вакцини, для всіх бажаючих", — зазначив Кузін.

Читайте також: Отримати бустерну дозу вакцини від COVID-19 зможуть лише деякі категорії населення – МОЗ

Раніше Кузін заявив, що бустерна доза збільшує термін дії сертифікату про вакцинацію на 270 днів.