Останнім часом на тлі посилення критики влади в інтернеті і багатьох засобах масової інформації низка політиків все голосніше заявляє про необхідність ввести "контроль онлайн-медіа" – зокрема, криміналізувати поширення фейкових новин, замовних матеріалів або пропаганди через ЗМІ та соціальні мережі. Про це у своїй статті для DT.UA пише народна депутатка Верховної Ради Вікторія Сюмар.
Так, підкреслює автор, передбачене серед інших заходів блокування інтернет-ресурсів нічого не дасть – в силу низки певних причин, з якими вже зіткнулися країни, що вирішили заблокувати деякі соціальні мережі або медіа.
"Святе місце, як відомо, порожнім не буває, особливо за необмежених, по суті, цифрових можливостей. Наведу один показовий приклад. Блокування контенту Facebook уже стало однією з причин швидкого зростання популярності Телеграм-каналів. Там, на відміну від соцмереж, "зняти контент" практично неможливо, і саме туди переміщаються різні групи для "зливу" сумнівної інформації... Будь-які обмеження в інформаційному світі - заходи лише часткові. Адже заборону соцмереж легко обійти за допомогою того ж таки VPN, а телеканали можна дивитися в інтернеті або через супутник", – пише депутатка.
Україна не може повністю проконтролювати блокування медіаресурсів – у неї немає своїх супутників, а створення своєї ізольованої кіберсистеми і того більше нездійсненне. Потрібні інші способи.
"Варто зрозуміти, що складні й багатогранні взаємодії в інформаційному світі не передбачають ефективності й дієвості простих відповідей на кшталт "закрити і посадити". Усе складніше й об'ємніше. І вимагає комплексу заходів як щодо самих ЗМІ (як джерела інформації), технологій (як механізму передачі), так і споживача (аудиторії)", – підкреслює автор.
Раніше президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів розробити законопроект про вимоги і стандарти новин до 31 грудня 2019 року. Також від Кабміну очікуються розробка законопроектів, згідно з якими фізичним і юридичним особам країни-агресора буде заборонено володіти або фінансувати медіа в Україні. Крім того, Кабмін повинен передбачити посилення відповідальності за порушення законодавства про інформацію.
Детальніше про плани держави у боротьбі з фейковими новинами читайте у статті Вікторії Сюмар "Криміналізація Fakenews: необхідна міра або репресивний інструмент?" та в матеріалі Олега Вергеліса і Катерини Константинової "Володимир Бородянський і міністерство пропаганди критичного мислення" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".