UA / RU
Підтримати ZN.ua

Боржник аліментів за кордоном: чи можна з'ясувати його місце проживання

Роз'яснення дали у Мін'юсті.

Навіть під час війни батьки не звільняються від сплати аліментів на дітей. Бувають ситуації, коли боржник аліментів виїхав за межі України. Фахівці Південного міжрегіонального управляння Міністерства юстиції розповіли, як стягувачу з'ясувати місце проживання такого боржника за кордоном.

У відомстві зазначили, що відсутність у заявника інформації про місце проживання боржника призводить до неможливості звернення до примусового виконання на території відповідної іноземної держави рішення про стягнення аліментів, ухваленого судом України, а у разі його відсутності – до неможливості звернення з заявою про стягнення аліментів.

Читайте також: Аліменти на дітей: чи зростуть вони у 2024 році

«Правовою підставою для отримання громадянином України аліментів на утримання дитини від батька/матері дитини, який/яка постійно мешкає на території іноземної держави, є міжнародний договір між Україною і відповідною іноземною державою про правову допомогу, що регулює питання виконання аліментних зобов’язань», – йдеться у повідомленні.

Так, інформація про встановлення адреси боржника за кордоном також може бути запитана на підставі такого міжнародного договору, якщо це передбачено самим договором.

У Мін'юсті зазначили, що найбільш розповсюдженим міжнародним договором України у сфері виконання аліментних зобов’язань є Гаазька Конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року, яка набула чинності для України 1 листопада 2013 року і на сьогодні застосовується у відносинах із 49 державами-учасницями.

«Конвенція передбачає, що центральні органи договірних держав наділені функціями щодо надання сприяння у встановленні місцезнаходження боржника або кредитора», – пояснили у відомстві.

Читайте також: Сплата аліментів: чи можуть їх стягнути з військового

Відповідно до Пояснювальної записки Спеціальної комісії до Конвенції, допомога у встановлені місцезнаходження боржника або кредитора може бути надана після отримання від заявника заяви, зазначеної у статті 10 Конвенції, коли відомо або передбачається, що боржник або кредитор перебуває у запитуваній державі. Також допомога у встановлені місцезнаходження боржника або кредитора може бути надана й до відправлення заяви, якщо необхідно встановити, чи знаходиться боржник або кредитор у запитуваній державі.

У Мін'юсті додали, що зацікавлена особа, якій не відоме місце проживання боржника за кордоном, має право на підставі Конвенції звернутись до компетентного органу запитуваної договірної держави Конвенції із заявою про встановлення місця проживання боржника.

Для цього необхідно адресувати заяву центральному органу запитуваної договірної держави Конвенції. Заяву можна скласти у довільній формі, офіційною мовою цієї держави або супроводити засвідченим перекладом на таку мову.

У заяві слід зазначити:

Таку заяву потрібно надіслати до Міністерства юстиції України безпосередньо або через його територіальні органи – міжрегіональні управління.

Потім Мін'юст скеровує цю заяву до центрального органу відповідної договірної держави Конвенції для подальшого розгляду.

«У подальшому інформація, отримана Міністерством юстиції України від центрального органу договірної держави Конвенції за результатами розгляду заяви, доводиться до відома заінтересованої особи», – йдеться у повідомленні.

Раніше ми писали, чи можна стягнути аліменти з безробітної людини.