13 червня 2014 року бійці полку "Азов", дві роти батальйону "Дніпро-1", 1-ша бригада Національної гвардії України та бійці 72-ї механізованої бригади розпочали успішну операцію звільнення від проросійських бойовиків Маріуполя, повідомляє департамент комунікацій МВС.
В той же день ввечері над містом замайорів синьо-жовтий стяг України.
"Спецоперація звільнення Маріуполя була спланована та проведена протягом однієї доби. Бій тривав декілька годин. Під час штурму було ліквідовано ключові опорні точки бойовиків, знищено техніку, відновлено контроль над усіма захопленими спорудами, зокрема знищено "укріпрайон" на вулиці Грецькій, де проросійські бойовики влаштували свій штаб. Ніхто з цивільних мешканців Маріуполя під час проведення операції серйозно не постраждав", - випливає з повідомлення.
Після звільнення Маріуполя наші військові провели "Широкінську операцію", завдяки якій лінію фронту вдалося відсунути від мирного українського міста та убезпечити мешканців Маріуполя від постійних обстрілів російських найманців. "Ці події стали переломними у ході російсько-української війни і завадили подальшій окупації України", - підкреслюють в МВС.
"Зараз Маріуполь живе своїм мирним життям: діти ходять у садки та школи, їхні батьки на роботу, у вихідні дні сім‘ї збираються разом та проводять час без страшних звуків пострілів чи підірваних мін, вони не зустрінуть по дорозі додому озброєних "до зубів" терористів", - випливає з повідомлення.
Нагадаємо, що з березня 2014 року в Маріуполі стали проходити мітинги сепаратистів під гаслами "Російської весни". У квітні місто опинилося під контролем бойовиків, які тероризували місцевих жителів і захопили будівлі державних органів.
14 квітня українська влада оголосила про початок антитерористичної операції, метою якої було повернення під свій контроль захоплених бойовиками міст.
9 травня колона 72-ї бригади зруйнувала барикади сепаратистів і прорвалася в Маріуполь, проте бойовики чинили збройний опір, напавши на міське управління МВС.
10 травня, щоб уникнути ескалації конфлікту і не допустити жертв серед місцевого населення, штаб АТО прийняв рішення про тимчасове виведення бійців Національної гвардії з міста.
На світанку 13 червня почалася активна фаза звільнення Маріуполя. Бій тривав кілька годин. Силам АТО протистояло до сотні бойовиків.
Під час штурму українські силовики ліквідовані опорні точки бойовиків, знищили їх техніку і відновили контроль над усіма захопленими будівлями.
У той же день, після звільнення Маріуполя, діючий на той час президент України Петро Порошенко доручив голові Донецької обласної державної адміністрації Сергію Таруті тимчасово перенести офіс облдержадміністрації у визволений від бойовиків Маріуполь.