UA / RU
Підтримати ZN.ua

Боксерський шолом, собачий корм, новорічні подарунки. Що ще купували для «боротьби із коронавірусом» за державні кошти — розслідування BIHUS info

Спрощена процедура закупівель «поховала» у кишенях корупціонерів мільярди гривень

Перед першим локдауном і на його початку закупками у медичному секторі керував хаос. Потім — вирішили подивитися, що робить прогресивніший Захід. Була винайдена непогана система швидких державних закупівель. Тобто підприємства й установи могли купувати товари у найбільш привабливих продавців, але по факту зроблених закупок мали б публікувати це у системі Prozorro. Верховна Рада швидко вивела так звані «ковідні закупівлі» з-під тендерного законодавства, а кабмін видав свою постанову із переліком предметів, які можна купувати без торгів. Що із цього вийшло розказують журналісти BIHUS info.

Скринька Пандори було відкрито. Зі славнозвісним «контролем» відповідних органів за державними закупівлями та порушеннями у них було заключено понад 200 тисяч контрактів за 35 мільярдів гривень. У яких прокрутили мільйони, сотні мільйонів додаткових коштів, які пішли просто комусь у кишеню. І ось вам найяскравіші приклади.

Харків. Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної допомоги. На початку епідемії там закупили чотири апарати штучної вентиляції легень у приватної фірми. Однозначно потрібна річ. А потім доплатили 654 тисячі гривень як ПДВ. Що ж тут такого? А те, що Кабмін звільнив такі закупівлі від податків. А ось вам проста арифметика на яку звертають увагу журналісти. 654 тисячі це: 30 тисяч захисних масок, 11 електрокардіографів Юкард, 32,5 тисячу кубометрів медичного кисню — усе це не було куплено через абсолютно відверту махінацію.

Купували за ковідною процедурою бензин, дизель і газ для автомобілів. І мова йде не про лікарні, де мають заправляти швидкі. Це собі масово закуповували райадміністрації та різні державні установи різного масштабу. Особливо «весело» виглядала Кропивницька виправна колонія. Там за ковідною процедурою купили … корм для собак.

Хоча сміятися перестає хотітися, коли розумієш масштаби цинізму державного апарату. Головне управління Національної поліції в Херсонській області за ковідною процедурою купило боксерський шолом. За 13 тисяч гривень. Ізяславський навчально-реабілітаційний центр Хмельницької обласної ради закупив для боротьби із ковідом новорічні подарунки. Державне «Укренерго» замовило технічне переоснащення кабельної лінії зв’язку в рамках ковідних закупівель на три мільйони гривень.

Але перлина це державне підприємство «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря». Там у рамках боротьби із коронавірусом вирішили закупити порошок для напилення, який використовують для… «утворення теплозахисних, жаростійких, електроізоляційних, зносостійких і корозійно-тривких покриттів». Висновок журналістів — це просто знущання з медиків.

І звичайно вже такі звичні переплати у кілька разів за товари першої необхідності під час пандемії. Переплачували за все: за маски, рукавички, кисневі концентратори.

Коли ж стало зрозуміло, що із цим закупівельним «святом» треба щось робити створили законопроєкт, яким мав би дещо знизити темп розтрати державних коштів. І одразу ж отримали жорстку протидію від Міністерства охорони здоров’я. У результаті «битв» між депутатами та МОЗом прийшли до компромісного варіанту: під «ковідною» процедурою залишили виключно медичні найменування термінової необхідності, а деякі інші товари перевели в спрощену систему закупівель, але яка принаймні передбачає конкурс та потребує обґрунтування необхідності закупівлі.

Це добре, скажете ви? Журналісти вам на це дадуть відповідь: ці люди купили боксерський шолом і собачий корм для боротьби із коронавірусом. Вони обґрунтують будь-що. Ба більше – якщо ковідні закупівлі можна було просто відфільтрувати у системі Прозоро та принаймні переглянути, то спрощену систему закупівель — ні. Тож мільярди просто загубляться у загальній масі замовлень.

Читайте також: Тендери, землі та маєтки: що приховують від податкової «Слуги народи» — нове розслідування BIHUS info

Більше мільйона з бюджету для бізнес-партнера Миколи Тищенка. Понад півмільйона для сина Сергія Шефіра. Понад 700 тисяч для бізнес партнерки «Слуги» Андрія Холодова. І ще сто-двісті-триста-чотириста тисяч куму, свату брату чоловіків та дружин. Яких народні депутати зробили своїми помічниками. І яким із нашої із вами бюджетної кишені ми платимо зарплати та даємо замовлень на сотні тисяч чи мільйонів. Про таку привабливу посаду «помічник народного депутата» розкаже розслідування BIHUS info.