Навіть під час війни, яку розпочала Росія, українці можуть потрапити у ситуацію, коли їх рахунки заблоковані. Юристка Анастасія Шаховець пояснила, чи законно це та як діяти, щоб рахунок розблокували.
Згідно з чинним законодавством України, а саме законом «Про виконавче провадження» виконавчі служби мають право накладати арешт на банківські рахунки боржників для примусового виконання судових рішень.
За словами юристки, якщо особа має невиконані зобов’язання за судовим рішенням, виконавча служба може арештувати кошти на її рахунках в банку для погашення цих боргів. Ця норма діє і під час воєнного стану.
Таким чином, наявність невиконаних боргових зобов’язань за судовими рішеннями є законною підставою для блокування банками рахунків клієнтів
Підставами для блокування банківських рахунків, є:
- борги та невиконані зобов’язання. Найпоширенішою причиною блокування є наявність несплачених боргів перед банком чи іншими кредиторами, таких як непогашені кредити, невиплачені аліменти на утримання дітей чи неоплачені штрафи. У цьому випадку банк має право арештувати кошти на рахунках для стягнення заборгованості.
- сумнівні фінансові операції. Банк може блокувати рахунок, якщо виявить транзакції, що викликають підозру щодо можливого відмивання грошей, фінансування тероризму або іншої протизаконної діяльності, пов’язаної з рухом грошей.
- вимога правоохоронних органів. За постановою у рамках кримінальної справи банк зобов’язаний заблокувати рахунок клієнта під час досудового розслідування.
Ці підстави для блокування рахунків передбачені чинним законодавством, і банківські установи повинні їх дотримуватися. Але при цьому важливо забезпечити прозорість процедури блокування та захист законних прав клієнтів.
Як розблокувати банківський рахунок
Існує кілька шляхів розблокування банківського рахунку в залежності від причини, через яку він був заблокований.
- Погашення боргу. Якщо рахунок заарештували через чинну заборгованість, то необхідно просто погасити цей борг. Після оплати належної суми та надання банку квитанції арешт буде знятий.
- Оскарження арешту в судовому порядку. Якщо є дійсні підстави вважати, що блокування рахунку було неправомірним, можна оскаржити це поданням позову до суду.
- Розв’язання питання з правоохоронними органами. При блокуванні рахунку на вимогу органів досудового розслідування необхідно з’ясувати причину через звернення до правоохоронних органів та намагатися усунути підстави блокування, наприклад, надавши докази законного походження коштів.
Нагадаємо, як українцям відкрити банківський рахунок в іншій країні. Через війну багато українців покинули свої домівки.