UA / RU
Підтримати ZN.ua

Близько половини українців відкидають наратив про братність українського та російського народів – соцопитування

Особливо змінились погляди у східних та південних регіонах.

Якщо у 2017 році із твердженням «українці і росіяни завжди були і залишаються братніми народами» погоджувались  близько чверті громадян України, а саме 27% опитаних, то у 2024 році цю тезу поділяють лише 3%. Натомість в Україні значно зросла частка тих, хто вважає, що українці і росіяни ніколи не були братніми народами – з 16% до 44%. Такі дані соціологічного опитування оприлюднив Центр Разумкова.

Водночас частка тих, хто вважає, що українці і росіяни раніше були братніми народами, але вже такими не є, знизилася з 50% до 46%.

Особливо змінились погляди населення у східних та південних регіонах України. Зараз там думку про «вічне братерство» українців та росіян поділяють лише 7%.

Однак на півдні більшість опитаних тепер вважають, що українці і росіяни раніше були братніми народами, але вже такими не є  - таких 66% опитаних, а на сході цю думку поділяють 45%. Також прихильні до такої думки у центрі країни 49%, а на заході – 33% респондентів.

Натомість 62,5% жителів західного регіону, 43% жителів центрального регіону, 34% жителів сходу та 21,5% жителів півдня країни вважають, що українці і росіяни ніколи не були братніми народами.

Соціологи зазначають, що якщо старші за 50 років українці більше схиляються до думки, що народи «раніше були братніми народами», то молодші українці частіше вважають, що українці і росіяни ніколи не були братніми народами.

Читайте також: На рівні ДНК: братні народи чи ворожі країни?

Також українці почали менше говорити про культурну близькість із жителями Росії та Білорусі.

Якщо у 2017 році жителі півдня оцінювали її на рівні 7,3 бала за 10-бальною шкалою, то зараз вона зменшилась до 3,1 бала. На сході культурну близькість тепер оцінюють в 2,2 бала, а загалом по країні вона  на рівні 1,4 та є найнижчим показником серед усіх порівнюваних країн.

Читайте також: Захист російської мови та відмова від Криму і Донбасу у обмін на членство в НАТО: Борис Джонсон розповів про план Трампа із завершення війни в Україні

Опитування проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 6 по 12 червня 2024 року в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Опитування методом face-to-face проводилося на підконтрольній уряду України території за стратифікованою багатоступеневою вибіркою серед 2016 респондентів. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.