Росія захопленням Запорізької АЕС вивела тактику використання «живого щита» на абсолютно новий, жахливий рівень, заявив держсекретар США Ентоні Блінкен, виступаючи на конференції країн-членів Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ).
«Зараз Росія використовує станцію як військову базу для обстрілу українців, знаючи, що вони не можуть і не стрілятимуть у відповідь, бо можуть випадково вдарити по ядерному реактору або сховищу високорадіоактивних відходів. Таким чином, використання «живого щита» вийшло на абсолютно новий, жахливий рівень», - наголосив він.
Блінкен закликав до відповідальності країни, які мають ядерну зброю. У питаннях ядерного стримування, на думку держсекретаря, не повинно бути примусу, залякування або шантажу.
«Ми вирішили діяти стримано та уникати дій, які можуть ненавмисно посилити ядерну напруженість. Наприклад, ми відмовилися від раніше запланованих випробувань міжконтинентальних балістичних ракет і не стали піднімати рівень готовності наших ядерних сил у відповідь на брязкіт зброєю з боку Росії», - цитує держсекретаря «Голос Америки».
Блінкен підкреслив, що необхідно докласти всіх зусиль, щоб ядерну зброю не було використано. США, Велика Ббританія та Франція оприлюднили набір принципів, яких повинні дотримуватися всі відповідальні держави, які мають ядерну зброю.
Як негативний приклад Блінкен відзначив дії Росії, яка напала на Україну, попри Будапештський меморандум. Хоча в обмін на відмову Києва від ядерної зброї Москва мала гарантувати її безпеку.
«Який сигнал це дає решті країн світу? Вони можуть вирішити, що їм потрібна ядерна зброя для захисту від посягань на їхню територію та незалежність. Це найгірший сигнал із усіх можливих», - пояснив держсекретар.
Попри це, вважає Блінкен, Договір діє. Багато країн відмовляються від ядерної зброї та переходять на використання ядерних технологій у мирних цілях.
Президент РФ Владімір Путін у листі до учасників конференції відмовився від притаманної в Москві риторики ядерного шантажу та залякування.
«Ми виходимо з того, що в ядерній війні не може бути переможців і вона ніколи не повинна бути розв'язана, і ми виступаємо за рівну та неподільну безпеку для всіх членів світової спільноти», – стверджував він.