UA / RU
Підтримати ZN.ua

Благовіщення: значення та традиції свята

За переказами, цього дня Діва Марія отримала звістку про швидке народження Христа.

25 березня християни, які слідують григоріанським календарем, відзначають свято Благовіщення Пресвятої Богородиці. Це одне з найважливіших свят для віруючих, третє за значимістю після Різдва та Великодня.

Читайте також: УГКЦ опублікувала перелік свят за новим стилем з вересня

Значення свята

Саме слово "благовіщення" означає "добра" або "блага" звістка. У свято віруючі згадують про події, коли Діві Марії з'явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що незабаром вона стане матір'ю Ісуса Христа – Спасителя світу.

Назва ж свята з'явилася лише у VII столітті, до цього його називали «зачаття Христа», «Благовіщення про Христа», «Сповіщення» і таке інше.

Свято є не лише релігійним, а й народним, тому з ним пов'язано безліч традицій, прикмет та заборон, яким наші предки намагалися слідувати. Багато з них відомі з давніх-давен і збереглися до наших часів у народній пам'яті.

Традиції святкування

Вважається, що будь-яка робота цього дня – гріх.

На свято було прийнято відпускати на волю птахів, особливо голубів. Вважалося, що вони можуть донести звістку про добрі справи людей їхнім ангелам-охоронцям.

У свято не було заведено щось шити чи в'язати. У народі вірили, що життя людини – це нитка, керувати якою можуть лише ангели та Бог. Вважалося, що у свято можливість сплутати нитки дуже висока.

Вважається, що у свято не можна одягати новий одяг.

У народі намагалися на Благовіщення не ходити у гості, провести день у сімейному колі. Якщо у двері постукає дівчина чи жінка, вона може виявитися відьмою.

Прийнято було також заготовляти благовіщенську сіль. Кожен із членів сім'ї кидав щіпку солі в спеціальний мішечок, після чого господиня її прожарювала і берегла для особливих випадків. Вважається, що така сіль може вилікувати навіть безнадійно хворого. Якщо сіль не знадобилася протягом року, її необхідно спалити на багатті.

Що не можна робити на Благовіщення

Вважається, що у свято не можна займатися фізичною працею. Крім того, не можна працювати по дому, шити, в'язати та вишивати.

Також вважається, що не можна лаятися, сваритися, конфліктувати та бажати іншим зла. У народі вірили, що у свято не можна навіть думати про погане.

Свято випадає на період Великого посту, тому необхідно дотримуватись обмежень цього часу: не вживати м'ясних, молочних продуктів, яєць та алкоголю. Але обмеження трохи пом'якшуються: у свято можна їсти рибу та морепродукти.

Вважається, що у свято не можна давати комусь гроші у борг.

Прикмети Благовіщення

По погоді на Благовіщення намагалися передбачити, яким буде врожай та літні місяці.

Якщо день був вітряний, із ранковим туманом та інеєм, очікувалося врожайне літо.

Дощ у цей день обіцяв врожай грибів та хлібів.

До гарного збору ярих, огірків, груздів був мороз; до теплих літніх днів і до великої кількості горіхів - гроза.

У день Благовіщення немає ластівок - до холодної весни.

Благовіщенське небо темне, беззоряне – кури мало нанесуть яєць.

Благовіщенський сніг на дахах не розтане до 6 травня (Єгорія), а сильний мороз до сорока морозних ранків.