Замість налагодити ефективну систему паспортизації і забезпечити адекватний рівень безпеки ідентифікаційних документів, ділки при владі зробили ставку на тотальний заробіток, пише в своїй статті для DT.UA Віктор Тимощук, заступник голови правління Центру політико-правових реформ.
Як нагадує автор, у квітні Державне підприємство "Документ" (у сфері управління Державної міграційної служби) припинило приймати заяви на біометричні паспорти від громадян через перевірки СБУ.
ДП "Документ" заробляє на українцях сотні мільйонів гривень - іноді за надаваний комфорт, а іноді й "просто так": громадяни певний час оплачували "послуги" цього ДП і в приміщеннях ДМС, навіть не знаючи, що оплачують. "Зрозуміло, наживалися не самі працівники ДП, а ті, хто його "контролюють"", - зазначає автор.
У ДП "Документ" закордонний паспорт коштує на 400 гривень дорожче, ніж у ДМС чи у ЦНАП (центри надання адміністративних послуг). "Якщо ви думаєте, що це "супутні послуги", від яких можна відмовитися, - помиляєтеся. Це обов'язковий платіж у цій структурі і де-факто для громадян - це плата за можливість подати заяву (на отримання паспорта) у день звернення", - йдеться в статті.
"Можна перевіряти версію, чи це власна "пісочниця" народно-фронтовиків (це логічно, бо знаємо, хто є незмінним очільником МВС останні три роки), чи вона доступна й для інших бізнесово-політичних сил. Другий варіант теж можливий, бо навіть очільник держави паспортні послуги отримував у ще не легітимізованому ДП "Документ", і цим неабияк прорекламував його", - констатує автор.
Детальніше читайте в матеріалі Віктора Тимощука "Безвіз як бізнес, Або як задовольнити паспортний дефіцит" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".