На думку більшості українців зараз Україна насамперед має прагнути мерітократії, тобто до створення умов, за яких громадяни займають ті позиції, що відповідають їхнім здібностям та уявленням. Такої думки притримуються 63,6% громадян, йдеться у результатах опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Інституту соціології НАН України.
Ще 19,2% переконані, що держава має прагнути лібертаріанства. Це означає, що Україна має забезпечувати особисту свободу громадян.
На думку 17,2% опитаних, зараз насамперед наша держава має прагнути до утилітаризму, тобто до покращення життя якомога більшої кількості громадян, навіть якщо чиєсь життя в Україні погіршиться.
На питання, якою мірою на їх думку обраний варіант забезпечується в Україні, 2,7% респондентів відповіли, що повністю виконується, 35,8% – скоріше виконується. Ще 47,3% вважають, що скоріше не виконується, а 9% – зовсім не виконуються.
«За оцінками респондентів Україна стала більш справедливою, що також можна інтерпретувати як ефект солідаризації під час війни», – зазначили соціологи.
Опитування проведене у червні 2023 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) та винятково за мобільними телефонними номерами. Всього опитали 2004 тисячі респондентів зі всіх регіонів України крім окупованих Криму та Донбасу. Статистична похибка при довірчій імовірності 95% становить 2.2%. За припущення, що дизайн-ефект такої вибірки за звичайних умов становить 1.1, максимальна похибка вибірки має бути не більше 2.5%. Водночас можуть бути додаткові зміщення, пов’язані з воєнним вторгненням, які наразі повноцінно оцінити неможливо.
Дані моніторингу 2021 року зібрані з використанням самозаповнення анкет респондентами. З метою коректності порівняння цих даних з даними, отриманими за допомогою САТІ, індикатори 2022 та 2023 року перевірені з точки зору відсутності зміщень, пов’язаних із соціальною бажаністю відповідей.