UA / RU
Підтримати ZN.ua

Близько 30% українців вважають Майдан "державним переворотом"

Значні відмінності спостерігаються між жителями різних регіонів.

38% жителів України вважають, що Майдан 2013-14 років був "усвідомленою боротьбою громадян, що об'єдналися на захист своїх прав", ще 17% - що це був стихійний протест.

"Державним переворотом" визначають Євромайдан 31% населення, причому 16% думають, що цей переворот був підготовлений політичною опозицією, а 15% певні, що він був здійснений за підтримки Заходу", - йдеться у прес-релізі за результатами дослідження фонду "Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва" та Київським міжнародним інститутом соціології.

При цьому у Західному регіоні абсолютна більшість – 70,5% бачать Майдан як усвідомлену боротьбу громадян за свої права і ще 17% вважають, що цей протест був стихійним. Схожа картина притаманна і Центральній Україні: 48% її жителів бачать Євромайдан як усвідомлену боротьбу громадян за свої права, 18% вважають ці протести стихійними.

В той же час на Півдні та Сході ставлення до цих подій неоднозначне, зазначають дослідники. Так, на Півдні усвідомленою боротьбою громадян за свої права Майдан вважають 20% опитаних, ще 22% думають, що це був стихійний протест, однак 34% називають ці події "державним переворотом" – 19% бачать його організатором тодішню політичну опозицію, а 14% – західні країни.

Схожу позицію займають й мешканці Східних регіонів: 44% з них вважають Майдан акціями протесту населення за свої права (20% – усвідомленими, 22% – стихійними), а 40% розцінюють ці події як "державний переворот" (24% – здійснений опозицією, 15% – Заходом).

"На Донбасі оцінки майже одностайні: Євромайдан – це "державний переворот": так вважають 72% жителів Донбасу, причому 51% певні, що цей переворот був здійснений за підтримки Заходу, 21% – підготовлений політичною опозицією. Щоправда, й на Донбасі є 11%, які вважають Євромайдан боротьбою громадян за свої права", - розповіли дослідники.

Загалом, за даними досліження, у подіях, пов'язаних з Майданом, взяли участь 20% населення, найбільш активними були жителі західних та центральних областей.

Опитування проводилося фондом "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 9 по 18 жовтня 2014 року в 110 населених пунктах у всіх областях України, окрім АР Крим. В ньому взяли участь 2025 респондентів. Похибка вибірки не перевищує 2,2%.