UA / RU
Підтримати ZN.ua

Безпечна їжа: лікарка розповіли, як правильно харчуватися під час блекауту

Через відсутність електроенергії є високий ризик отруїтися.

Росія намагається залишити українців без світла, води і тепла, завдаючи постійних ракетних ударів по об’єктам критичної інфраструктури. Через відключення електроенергії холодильники не працюють, а продукти швидко псуються.

Читайте також: Разом легше: як бути з інтернетом під час блекауту

Лікарка Одеського обласного центру контролю і профілактик захворювань Аліса Сойнікова розповіла, як слід харчуватися під час відсутності світла, щоб не отруїтися, пише «Суспільне».

Вона наголосила, що у воєнний період, коли не завжди є умови для приготування і зберігання продуктів, передусім варто пильнувати, щоб їжа була безпечною і не спровокувала гострих кишкових захворювань. За словами лікарки, температура в холодильнику повинна становити +4 — +8 градусів. Якщо вимкнули електроенергію і неможливо дотримуватись цього температурного режиму, термін зберігання продуктів в холодильнику варто зменшити.

Під час блекауту Аліса Сойнікова рекомендує відмовитись від котлет, домашніх м'ясних чи рибних консервів, багатокомпонентних салатів, як от олів’є. Замість останніх перевагу можна віддати свіжим або квашеним овочам. Якщо вирішили робити страви з сирого м’яса чи сиру — краще змінити технологію приготування.

«Якщо під час таких от відключень електроенергії у вас в холодильнику чи в морозилці знаходилися м'ясо, кисломолочний сир, то ви повинні змінити технологію приготування страв. Забудьте про котлети, тому що в фарші добре розвиваються мікроорганізми і можуть викликати харчове отруєння. М'ясо в такому випадку краще відварити або протушити в духовці. Якщо у вас сир кисломолочний — ніколи не робіть сирну запіканку, краще зробити сирники і потім їх ще повторно, після того як обсмажили на пательні, необхідно їх ще поставити в духовку», — розповіла лікарка.

Вона також порадила не готувати їжу на запас під час блекауту. У разі повторного споживання страви повинні пройти вторинну термічну обробку: наприклад, суп треба не просто розігріти в мікрохвильовці, а прокип'ятити. Продукти, які швидко псуються, під час тривалого вимкнення електроенергії вона рекомендує взагалі не вживати, оскільки по їх зовнішньому вигляду важко визначити чи з ними все гаразд.

На цей час варто мати запас м'ясних і рибних консервів, які можуть довго зберігатися, сухі сніданки, горішки, шоколад. При цьому особливо уважно треба віднестись до консерв домашнього виробництва і за можливості — відмовитись від них.

«Консерви домашнього виробництва можуть стати джерелом захворювання ботулізму. Тому рибні консерви взагалі не рекомендують в домашніх умовах готувати, а м'ясні консерви, якщо готують, то в автоклавах. Крім того, при вживанні необхідно їх прокип'ятити не менше 30 хвилин, тому що при кип'ятінні токсин, який виділяється при розмноженні спор в цих консервах, руйнується», — підкреслила вона.

На цей період також треба забезпечити себе водою і кращий варіант — це бутильована вода промислового виробництва. Якщо такої води немає, то воду із-під крана перед вживанням необхідно обов'язково прокипятити.

Нагадуємо, зараз є можливість додати графік відключення електроенергії до календаря у смартфоні.