Керівник Служби безпеки України вважає, що хоча Росія і відвела частину своїх військ від кордонів України, загроза для безпеки країни залишається.
Про це глава відомства Іван Баканов заявив у вівторок, 11 травня, під час виступу на Всеукраїнському форумі "Україна 30. Безпека країни".
"Бойовий і чисельний склад ударного угруповання Збройних сил РФ, розгорнутої уздовж кордону і на окупованій території Криму становить близько 100 тисяч. Це станом на сьогодні.
Танки, бойові літаки, вертольоти, кораблі, батальйонно-тактичні групи та групи ракетних військ і артилерії", заявив Баканов.
Глава СБУ виділив п'ять основних оперативних напрямків роботи служби у зв'язку з ситуацією біля українських кордонів.
"Чи можемо виділити 5 основних оперативних напрямків. Але не варто забувати й про Білорусь, яка є потенційним союзником Російської Федерації в разі, якщо РФ буде реалізовувати план вторгнення в Україну. Доказ цьому - останні спільні навчання", сказав він.
За словами глави СБУ, 65% українського кордону зараз уразливі, а решта 35%, які знаходяться на західному напрямку, вимагають пильної уваги бо Росія активно використовує і підживлює націоналістичні рухи в цих державах для того, щоб впливати на ситуацію в Україні.
Як приклад глава СБУ навів Угорщину.
Також Баканов повідомив, що з території Російської Федерації працюють близько 7 тисяч співробітників за напрямками розвідувально-підривної діяльності проти України.
"Не секрет, сьогоднішня путінська Росія за своєю суттю є державою-спецслужбою, і будь-який напрямок зовнішньої політики РФ - класична дипломатія, а комплекс спеціальних операцій. Тільки по Україні з території Росії працюють близько 7 тисяч співробітників", - сказав Баканов у виступі на форумі.
Він підкреслив, що це так звані "офісні співробітники".
За його словами, російські спецслужби визначають для себе наступні пріоритети:
- перешкоджання зміцненню національної безпеки України, зокрема за допомогою зриву міждержавних домовленостей про надання допомоги нашій країні;
- провокування масових акцій протесту;
- розширення старих і формування нових агентурних мереж;
- проведення інформаційних спецоперацій;
- забезпечення ресурсами так званих "ЛНР/ДНР".
За словами глави СБУ, російські спецслужби залучають широкий спектр осіб і організацій, а розвідувально-підривна діяльність РФ жодним чином не знизиться найближчим часом, тому перед Україною стоятимуть нові виклики.
Баканов нагадав, що тільки минулого року СБУ:
- запобігла 7 терактів;
- затримала 10 осіб, причетних до їх підготовки;
- було винесено 192 судових вироки за терористичну діяльність і посягання на цілісність України;
- припинена діяльність 5 агентурних мереж і затримано 12 агентів російських спецслужб.
Раніше повідомлялося, що Росія розгорнула біля українських кордонів стотисячну армію, військові та техніка розміщені в шести різних напрямках, розповів в ході форуму "Україна 30" глава СБУ Іван Баканов.
Нагадаємо, що в понеділок, 26 квітня, пресслужба Міноборони РФ повідомила, що понад 50 відсотків літаків і вертольотів об'єднання ВПС і ППО ППО і морської авіації ЧФ РФ повернулися на аеродроми постійного базування.
Російські військові почали в окупованому українському Криму позапланові військові навчання 22 квітня.
В цей же день Росія оголосила про завершення "раптової перевірки боєготовності", під приводом якої стягнула війська до кордонів України.
Напередодні американська газета The Wall Street Journal опублікувала нові супутникові знімки російської військової техніки в окупованому Криму та Воронезької області біля кордону з Україною. На них видно, що РФ стягнула до українських кордонів більше бойової авіації, ніж вважалося досі.
Детальніше про те, що сталося в останні дні в тимчасово окупованих районах Донбасу, біля кордонів і навколо України, і як це слід розуміти, читайте в статті Сергія Немирич "Військова тривога квітня 2021: кілька простих висновків" і Олексія Їжак "Тайговий casus belli" в ZN.UA.