Інформаційна хвиля, що піднялася навколо так званих "груп смерті", доводять дітей до суїциду, може бути результатом піар-кампанії, спрямованої на відволікання суспільства від проблем соціально-політичного характеру, заявила суїцидолог Галина Пилягіна в інтерв'ю DT.UA.
"Піар, звісно, є. Це моя фантазія: цілком можливо, що, оскільки в нас не припиняються політичні чвари, людей намагаються відволікти. Це дієвий спосіб. У Росії хвиля випадків доведення до самогубства дітей гойднулася ще минулої осені. До нас же вона тоді не дійшла, а тепер раптом виникла. Хоча кластери таких дій виникають і поширюються за принципами самоорганізації. У цьому ж випадку - якось масовано і дуже стисло в часі. Тому, думаю, такий варіант можливий", - зазначила вона.
При цьому фахівець наголосила, що сама проблема "груп смерті" цілком реальна, і від неї дійсно страждають діти.
"Але це не зовсім піар. До мене вже приводять таких дітей. І це не жарти, коли бачиш 13-річну дівчинку, яка за два дні розписала собі лезом руки й ноги - цифри, специфічні фігурки. Дякувати Богу, що мама серйозно й адекватно забила тривогу і почала цим займатися, а дівчинка не замкнулася у внутрішньому протесті. Діти взагалі завжди хапаються за рятувальне коло, відгукуються на адекватні увагу й тепло. А такі страшні вчинки вони найчастіше роблять від самотності й розпачу", - зазначила Пилягіна.
За її словами, проблема піару на "групах смерті" слід відокремити від реально існуючої проблеми підліткового суїциду та необхідності підтримки дітей, які перебувають у стані психологічної покинутості.
"У нинішній ситуації є дві проблеми, які необхідно розділити. Одна з них - соціальна складова, що її можна назвати умисними діями певної групи людей, яка почала цю зону збуджувати, піднімати. Це може бути. Але це не знімає головної проблеми, яку, можливо, просто витягли на світ божий ось таким, не найкращим чином. Однак без цієї ситуації й на головну проблему не звернули б такої уваги", - зазначила вона.
Нагадаємо, за даними Департаменту національної кіберполіції України, поліцейські заблокували понад 500 "груп смерті" і понад 200 акаунтів їх так званих кураторів в соціальних мережах.
За даними Держстату України, на сьогодні на 100 тис. чоловік припадає 22 самогубства (середній показник у світі - 14,5 чол. на 100 тис.). Більшість осіб, що скоїли самогубство - підлітки у віці до 14 років. Причому у цю статистику не входять випадки невдалих самогубств, які, за оцінками психологів, складають 6-7 випадків на 100 тис. чол.
Читайте інтерв'ю з професором кафедри дитячої, соціальної та судової психіатрії НМАПО ім. П. Шупика, суїцидологом Галиною Пілягіної, присвячене проблемі дитячого та підліткового суїциду, у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".