UA / RU
Підтримати ZN.ua

Анастасія Станко пояснила, чому колишні сотники Майдану захищають в судах генералів ВВ

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть для інших.

Журналіст "Громадського", учасниця Майдану, військовий кореспондент, яка була у полоні бойовиків "ЛНР", в своєму інтерв'ю дивиться на події в країні з різних кутів зору; акцентує увагу на причинах і наслідках Майдану, а також необхідності всестороннього розслідування подій Революції гідності без поділу на "своїх" і "чужих".

"Я знаю людей, які були сотниками Майдану, йшли на барикади, на Інститутську, в них стріляли, кров і мізки (і це не метафора) їхніх друзів були на них…, - говорить Анастасія Станко. - І ці ж сотники через кілька років у судах захищають генералів ВВ, які були на Майдані і віддавали накази "беркутівцям". Чому? Тому що потім сотники Майдану воювали в Донбасі під командуванням колишніх генералів ВВ. Чи можна засуджувати моїх товаришів за це? Напевно, ні. Чи можна зрозуміти? Мабуть, так. Усе настільки перемішане… Однозначно стверджувати, що оці - хороші, а ці - погані, не можна. Я зрозуміла, що в деяких речах апріорі не може бути радикальності й категоричності".

"У мене є дуже конкретний приклад, - продовжує журналістка. - Сотник 35-ї сотні "Волинська січ" Володя Пастушок 20 лютого йшов по Інститутській з іще двома хлопцями. Сашка Храпаченка, який був у центрі, убили. Сергій Марчук, який був з ними, зараз очолює патрульну поліцію Рівного. Після Майдану їхні дороги з Володею розійшлися. Марчук пішов воювати в "Азов", а Володя - у перший батальйон самооборони, який потім називався батальйоном Кульчицького".

"Батальйон Кульчицького був під Слов'янськом, де воював разом із харківським "Беркутом", який стояв проти них на Майдані, - говорить Анастасія. - У майданівців із "беркутівцями" складалися досить жорсткі стосунки. Одного разу сам генерал Кульчицький спеціально летів їх розбороняти. Власне, тоді й збили його гелікоптер, він загинув. Батальйон назвали його іменем. А потім мені в прокуратурі розповіли, що генерал Кульчицький був одним з мовчазних спостерігачів, котрі дивилися, як на Грушевського догола роздягають козака Гаврилюка. І якби Кульчицький був живий, то, швидше за все, йому довелося б відповісти перед законом. І разом із тим генерал Кульчицький чесно воював і фактично загинув у бою. Оце конкретна історія про генерала Кульчицького. То хто він: герой чи не герой?".

"А Володя Пастушок сьогодні готовий захищати в суді Гриняка, - уточнює журналіст. -Який зараз є генералом Нацгвардії і якого звинувачують у тому, що він роздавав гроші "Беркуту" на Майдані. Тому що цей самий Гриняк пізніше допомагав хлопцям виходити з оточення під Вуглегірськом".

"Я це ніяк не оцінюю, але я точно знаю: основна проблема в тому, що ми навіть не намагаємося шукати відповіді на подібні запитання. Ми навіть не намагаємося розбиратися в таких складних історіях. У нас зараз кажуть так: "Майдан переміг, але те, що відбулося на Майдані, не обговорюймо". "Беркут" має сидіти - і все. І бажано якомога швидше". А про те, що сам процес теж важливий, саме для близьких загиблих, широку громадськість не особливо хвилює. Немає бажання копати глибше. І запитання ставити відповідні - теж", - завершила журналіст "Громадського" Анастасія Станко.

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами – російською і українською.

Повну версію інтерв'ю дивіться тут

Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут