UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аналітик пояснює, як деякі громади маніпулюють статистикою вакцинації

Пріоритетом кампанії має бути збереження здоров'я та життя людей, розвантаження медичної системи.

Деякі об'єднані територіальні громади можуть завищувати статистику вакцинації населення від коронавірусу, вважає аналітик Євген Істребін, який дослідив дані Національної служби здоров'я щодо вакцинації серед українців, які уклали декларацію із сімейним лікарем.

Як приклад аналітик наводить Моршин, де за статистикою вакциновано 75% населення. Офіційно одну дозу отримали 30,7%, повністю вакцинувалися 26,1%.

«Згідно з даними Держстату, в Моршині було 5 690 наявного населення та 4 175 постійного населення. Декларації у Моршині уклали 9 431, з них вакциновано першою дозою 2 898, повний курс пройшли 2 459 осіб. Припускаю, що декларації укладали громадяни із сусідніх сіл. Але все одно дуже низький рівень вакцинації», - пише аналітик у Facebook.

У сусідньому райцентрі Стрий 59 680 населення та 77 968 декларацій. Вакциновано однією дозою 19,7 тисячі осіб (25,5%), повністю – 14,4 тисячі (18,47%). У Києві 2,4 млн декларацій, вакцинація – 34,5 та 29,2% відповідно.

З такими показниками Моршин 26 жовтня вийшов на шосте місце серед міст, поступившись Києву, Славутичу (34,16/29,02%), Ірпеню (33,27/28,62%), Вишгороду (31,4/27,55%) та Каневу (30,79/29,54%).

«Дуже хочеться почути коментарі мера Моршина та МОЗ. Кого і як там вакцинували, а то може виявитися, що вакцинували курортників, які проходили лікування з усієї України, і таким чином центр вакцинації гнав план. (…) Я двома руками ЗА ВАКЦИНАЦІЮ, але я проти підтасовування цифр, та малювання 75% вакцинованого населення», - додає Істребін.

Загалом по Україні декларації уклали 32 мільйони 381 тисяча громадян, приблизно 80% громадян країни.

«У тих громадах, де на папері високий рівень вакцинації, дуже низький рівень укладених декларацій. А якщо рівень укладання декларацій високий, тоді й рівень вакцинації середній в Україні. (...) Загалом країною співвідношення приблизно сходиться.
А ось ці 70-80-90%, що малюють у окремих ОТГ, викликають сумніви. (...) Всі ці ОТГ потребують перевірок, кого і як вони там вакцинували», - підсумовує він.

У коментарях під дописом аналітика користувачі також вказали, що в Моршині немає ковідної лікарні, тому дані про хворих на коронавірус можуть не відображатися в статистиці. Проте мер Моршина Руслан Ільницький стверджує, що місто отримує відповідні дані від обласного центру екстреної медицини.

Читайте також: Вчені з Німеччини розповіли про значно менші ризики захворіти на COVID-19 у тих, хто вакцинувався

У спробах купувати нову хвилю епідемії, МОЗ перейшло до агресивніших форм комунікації з населенням – обмежень у «червоних зонах» для людей без сертифікатів про вакцинацію; списків професій, що підлягають обов'язковій імунізації. Але страх – зовсім не те саме, що довіра. Як спонукати українців робити вибір на користь вакцинації усвідомлено, пише Алла Котляр у статті «Вакцинальна кампанія: як владі завоювати довіру людей».