Так зване "керівництво" окупованого після анексії Криму Росією в 2014 році обмежувало свободи вираження поглядів, зібрань та об'єднань. До тих, хто відкрито симпатизував Україні, приймалися жорсткі заходи. Найбільше постраждали кримські татари.
У доповіді Amnesty International про дотримання прав людини в світі в 2015-2016 рр. підкреслюється, що публічні заходи кримських татар постійно забороняли; ЗМІ, які працювали на кримсько-татарською мовою, були змушені закритися; у лідерів регулярно проходили обшуки в будинках, проти них порушували кримінальні справи, і їх поміщали під варту за політично-вмотивованими звинуваченнями.
"Не проводилося ефективного розслідування шести ймовірних випадків насильницьких зникнень кримськотатарських активістів в 2014 році і жодного підтвердженого випадку викрадення, катування і вбивства. Це відбувалося, незважаючи на численні докази, в тому числі відеозаписи, з яких можна з упевненістю сказати, що як мінімум до деяких з цих злочинів причетні проросійські ополченці з так званих "сил самооборони Криму", - йдеться в доповіді.
Повідомляється також, що тривали репресії щодо представницького органу, що обирається членами громади, – Меджлісу кримськотатарського народу. Його нинішнього лідера Ахтема Чийгоза заарештували 29 січня за звинуваченням в організації "масових заворушень" 26 лютого 2014 року. Фактичне керівництво Криму неодноразово попереджало, що Меджліс може бути оголошений екстремістською організацією по російському законодавству. Двох попередніх лідерів Меджлісу, Мустафу Джемілєва та Рефата Чубарова, раніше офіційно не пускали на батьківщину. Фактичний прокурор Криму 28 275 жовтня оголосила, що Чубаров може повернутися, після того як суд у Сімферополі 6 жовтня видав ордер на його арешт за "заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Російської Федерації".
Телеканал ATR, який працює на кримсько-татарською мовою, змусили припинити мовлення з 1 квітня, коли закінчився термін його перереєстрації за російським законодавством. Він подавав заявку на перереєстрацію не менше чотирьох разів і весь час отримував довільні відмови.
"Канал ATR відновив мовлення на основній території України, але його кореспонденти більше не можуть відкрито працювати в Криму", - відзначають в Amnesty International.
В порушення норм міжнародного гуманітарного права кримських активістів – супротивників окупації Олега Сенцова і Олександра Кольченко судили за межами Криму. Процес по їх справах проходив по російському законодавству у військовому суді в Ростові-на-Дону (південь Росії), який засудив їх до 20 і 10 років позбавлення волі відповідно за звинуваченнями в тероризмі, невідповідним скоєного. Судовий розгляд був несправедливим і ґрунтувалося на свідченнях, даних, як стверджується, під тортурами, заявили в Amnesty International.
Повідомлялося, що ЄС серйозно занепокоєний арештами кримських татар в окупованому Криму.
Після анексії Криму Російською Федерацією на півострові почалися викрадення кримських татар. Про порушення прав кримських татар говорив також міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу. Він заявив, що Росія не виконала жодної обіцянки поліпшити становище кримських татар. Разом з тим, в січні 2015 року кримські татари звернулися в ООН з проханням не допустити їх знищення.У заяві йдеться, зокрема, про випадки викрадення кримських татар і порушення їх прав: "В результаті чергового захоплення Криму корінне населення - кримські татари - перетворилися в об'єкт терору і фізичного насильства".
Напередодні повідомлялося, що окупаційна влада Криму продовжує проведення обшуків у кримських татар. 12 лютого обшук пройшов у родині Ельдара Селямієва в селі Вікторівка Бахчисарайського району, після чого його вивезли у невідомому напрямку. Днем раніше в Криму після обшуків було затримано 12 осіб. За словами муфтія України Саїда Ісмагілова, двох з них відпустили після допиту.