Міжнародна правозахисна організація Amnesty International вважає, що закон про амністію учасників незаконних збройних формувань може позбавити жертв катувань права на справедливість та має бути змінений.
"Закон про "амністію" ризикує перетворитися з заходу, спрямованого на досягнення миру, у помилку, яка посіє недовіру до можливості влади України забезпечувати справедливість. Перед тим, як президент Порошенко поставить свій підпис під цим законопроектом, він має переконатись, що катування включені до тяжких злочинів, на які амністія не розповсюджується", - сказала Тетяна Мазур, директор представництва Amnesty International в Україні.
"Українська влада має гарантувати, щоб всі причетні до катування людей на сході та порушень законів війни були притягнуті до відповідальності, а жертвам та їх сім'ям було надане повне відшкодування".
Як нагадали Amnesty International проект закону "про недопущення переслідування та покарання осіб-учасників подій на території Донецької та Луганської областей" був прийнятий парламентом 16 вересня 2014 року. Він пропонує звільнення від кримінальної відповідальності за злочини, які були вчинені учасниками збройних формувань починаючи з 22 лютого 2014 року, і перераховує ряд тяжких злочинів, на які амністія не розповсюджуватиметься. Однак затверджений парламентом законопроект не включає катування та інші види жорстокого поводження в цей список виключень.
Міжнародне право забороняє амністію або аналогічні заходи актів щодо дій, які були вчинені в контексті конфлікту та є злочинами відповідно до міжнародного права, наголосили правозахисники. !zn