Громадські активісти 11 лютого подали в Антимонопольний комітет (АМКУ) заяву про зловживання монопольним становищем групою ДТЕК Ріната Ахметова.
Про це повідомляє Бізнес-Цензор з посиланням на платформу "Ліга антитрасту".
Експерти на підставі зібраних доказів прийшли до висновку, що ДТЕК свідомо допустив створення ситуації, яка загрожує відключеннями електроенергії для споживачів.
ДТЕК має частку 70% в тепловій генерації, тоді як ознакою монополії є 35%. У заяві в АМКУ вказані такі ознаки зловживання монопольним становищем компанії Ахметова:
- ДТЕК поставив на свої ТЕС вугілля значно менше встановлених державою нормативів, з результатом чого був створений рекордний для країни дефіцит;
- при цьому з шахт ДТЕК на його ТЕС системно доставляється менший обсяг вугілля ніж видобутий (за два останніх місяці 2020 різниця склала 1 мільйон тонн);
- одночасно з цим 12 енергоблоків ДТЕК були виведені в незапланований аварійний ремонт з ініціативи групи;
- як наслідок, ДТЕК не виконував вимоги оператора "Укренерго" про включення енергоблоків в роботу;
- також ДТЕК обмежив постачання вугілля на державну компанію Центренерго, що призвело до виведення з роботи частини її блоків через відсутність палива.
"Все це в сукупності призвело до того, що в енергетичній системі України виник дефіцит, який ми не можемо технологічно покрити ніяким іншим чином, крім як імпортом електрики з держави-окупанта і Білорусі. Також це вплинуло на зростання ціни електроенергії більш ніж на 15%. Це вже не перший шантаж країни українським енергетичним монополістом. Але на цей раз, він ще більш жорстоким і нахабним", - зазначила засновниця "Ліги антитрасту" Агія Загребельська, держуповноважених АМКУ у 2015-2019 роках.
Антимонопольний комітет має юридичні інструменти для припинення зловживань монополіста - штрафи, примусовий поділ, попереднє рішення, зобов'язання.
"Ліга антитрасту" пропонує всім громадянам долучатися до звернення в АМКУ щодо дій ДТЕК.
Для цього достатньо роздрукувати текст заяви, вказати в ньому свої дані, роздрукувати, підписати та направити в АМКУ.
Можна підписати за допомогою ЕЦП і направити на електронні адреси slg@amcu.gov.ua і pg@amcu.gov.ua.