UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аласанія про арешт коштів "Суспільного": "Справа політична, людська логіка тут не працює"

Зураб Аласанія розповів, що передувало арешту коштів Національної суспільної телерадіокомпанії України.

Відділ примусового виконання рішень Департаменту держвиконслужби Міністерства юстиції наклав арешт на рахунки "Сусіпльного". Очільник Національної суспільної телерадіокомпанії України Зураб Аласанія розповів, що передувало арешту коштів, та які наслідки матиме блокування рахунків. За його словами, такі дії відомства політично вмотивовані.

Арешт наклали через відкриття Мін'юстом виконавчого провадження задля стягнення боргу в сумі 10 млн 591 тис. 224 євро 48 центів і 73 тис. 80 грн судового збору на користь акціонерного товариства "Євроньюс".

Аласанія розповів, що у 2010 році Кабінет міністрів видав розпорядження щодо співпраці Національної телекомпанії України із міжнародним каналом Euronews та створення його українськомовної версії. За словами очільника "Суспільного", договір про співпрацю тоді підписали на шість років, що порушує українське законодавство, яке не дозволяє укладати угоди довше ніж на один рік.

Згідно з договором, Національна телекомпанія мала спочатку виплатити 8,5 млн євро, а потім кожен рік потрібно було платити по 5,2 млн євро. Для цього створили окрему бюджетну програму за допомогою, якої перерозподілили кошти. За словами Аласанії, за перші три з половиною роки держава витратила понад 20 млн євро. Однак, у другому півріччі 2013 року з бюджету припинили виділяти кошти на оплату ліцензійних платежів за договором про створення українськомовної версії "Євроньюз". Це і спричинило появу боргу.

"У 2014 році змінилось керівництво НТКУ. Численні звернення НТКУ до нового уряду з приводу сплати боргу до результату не призвели. Ані у 2014 році, ані у 2015 році кошти з Державного бюджету України за окремою бюджетною програмою 1701080 не виділялися. У 2015 році Договір було розірвано; борг на той момент склав Є10,5 млн", - зазначив Аласанія.

У 2017 році Суспільний мовник отримав цей борг у спадок. Рахункова палата у відповідному рішенні зазначала, що Кабміну необхідно погасити борг НТКУ перед АТ "Євроньюз" щоб уникнути банкрутства тоді ще майбутнього "Супільного". Однак, за словами Аласанії, уряд на рекомендації Рахункової палати не звернув уваги, як і на численні звернення самого НТКУ.

У свою чергу АТ "Євроньюз" почало подавати судові позови проти НТКУ на території України та в Швейцарії. В Україні позов задовольнили у 2015 році, а в Швейцарському банку заморозили 15 млн євро. Україна розмістила там кошти як гарантію проведення в Україні Євробачення у 2017 році.

"Україна з проведенням конкурсу Євробачення-2017 впоралась успішно. Гроші мали повернутися до України. Але АТ "Євроньюз" подало позов до Женевського суду на блокування цих грошей для забезпечення рішення українського Господарського суду від 2015 року на користь АТ "Євроньюз".
НСТУ оскаржило блокування коштів в Женеві. Мін'юст також оскаржив блокування коштів в Женеві (так, той самий Мін'юст, котрий тепер арештував рахунки НСТУ). Суд в Женеві триває", - додав Аласанія.

За словами очільника "Суспільного" арешт рахунків Мін'юстом – це "справа політична, людська логіка тут не працює". Для того, аби розблокувати роботу мовника, уряд має погасити борг.

Що робить уряд натомість: збираються сплатити державний борг зі знаменитих "два мільярди" Суспільного (насправді 1,7). А зі сплатою боргу (мінус 308 мільйонів) – 1,4", - додав Аласанія.

Як повідомлялося, через арешт рахунків стала неможливою підготовка до трансляції Олімпіади-2020. Також це блокує забезпечення участі України в Євробаченні-2020, зупиняє запуск нових проєктів "Суспільного", зокрема нової Громадської студії в ефірі телеканалу "UA: Перший".