UA / RU
Підтримати ZN.ua

Академік Віктор Бар'яхтар: Координувати науку має міжвідомчий орган виконавчої влади

Науковець вважає, що ініціатива Уряду з реорганізації, а фактично ліквідації, Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації свідчить про відсутність розуміння новою владою проблематики цієї стратегічної сфери.

"Якщо раніше позицію влади у науково-технічній сфері можна було сформулювати як "невтручання" або "утримання від ризикованих кроків", то сьогодні ми бачимо абсолютно деструктивні тенденції", - заявив Академік НАН України, Герой України Віктор Бар'яхтар, коментуючи ініціативу Уряду зі створення Національного агентства з електронного урядування з одночасною ліквідацією Держінформнауки і перепідпорядкування окремих його департаментів Міністерству освіти і науки.

Він вважає, що ініціатива Уряду з реорганізації, а фактично ліквідації, Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації свідчить про відсутність розуміння новою владою проблематики цієї стратегічної сфери. Тоді як всі провідні країни світу сьогодні покладають на неї головні надії щодо подальшого економічного зростання, які підкріплюються прямою підтримкою держави та Уряду, в Україні вона послідовно знищується, - зауважив Бар'яхтар.

На думку академіка, заплановане віднесення науки до компетенції МОН призведе до "розчинення" її серед багатьох напрямків діяльності цієї установи, яка вимушена займатися вузами, школами, профтехучилищами, дитячими садками та іншими важливими справами, які не лишають часу і ресурсів на розвиток науки. "Без сумніву, наука в такому відомстві не буде пріоритетом. І це не провина Міністерства. Сьогодні необхідно створити міжвідомчий орган виконавчої влади, який би займався питаннями координації міністерств і відомств, співпрацював з Академіями наук, обслуговував весь науково-технічний процес", - впевнений Бар'яхтар. І в якості приклада наводить Японію, де є державний міністр по науці і технологіям, який допомагає прем‘єр-міністру скоординувати міжвідомчу роботу. В інших країнах також є аналогічні функціональні структури.

"Засмучує і стиль прийняття даного рішення. У науці традиційно цінуються компетенція, авторитет, етичність, репутація, готовність до дискусії та врахування думки опонентів. А рішення, про яке йдеться, приймається за зовсім іншими, далекими від зазначених принципів правилами", - підсумував академік. !zn