UA / RU
Підтримати ZN.ua

40 святих: традиції та заборони

В цей день у церкві ставлять 40 свічок.

Щороку християни східного обряду відзначають свято, яке присвячене пам’яті 40 мучеників Севастійських. Раніше його відзначали 22 березня, але після переходу ПЦУ на новоюліанський календар, дата свята змінилася. Тепер його святкують 9 березня.

Читайте також: Великий піст 2024: що можна робити

Традиції свята 40 святих

Традиційно в цей день йдуть до церкви та ставлять 40 свічок. У свято прийнято дякувати Богові за все, просити захисту від негараздів і бити 40 поклонів.

Також у свято також печуть 40 булочок у формі птахів. Їх розвішують у саду і дарують сусідським дітям. Вважалося, що завдяки їм домашня птиця буде здорова.

У цей день прийнято запрошувати у гості близьких людей. Вважається, що чим більше їх буде, тим краще. В цей день в будинку обов’язково повинно бути шумно і весело.

Якщо у день свята  було тепло – то в цей день сіяли горох, вірячи, що на кожному стеблі виросте по сорок стручків, а в кожному з них - по сорок горошин. Також розсіювали по городу мак, сподіваючись на урожай в сорок разів більше посіяного. А щоб це точно спрацювало, на Сорок святих варили горохову юшку, пекли пиріжки з горохом, готували вареники з маком.

Цей день вважається передвісником тепла, разом з тим, ще можливі заморозки. В народі казали: «40 святих можуть 40 лопат снігу кинути».

Також вірили, що в цей день сорока збирає 40 прутиків, щоб звити гніздо. Турбувати птаха не можна, він стане оберегом будинку, біля якого оселився.

Що не можна робити в цей день

З давніх часів в цей день існують певні заборони, яких дотримувалися ще наші пращури.

Вважається, що в цей день не можна лаятися, сваритися, злитися і навіть думати про погане. Також в цей день не можна прибирати, шити, в'язати і щось ремонтувати.

Наші пращури вірили, що той, хто буде працювати на 40 святих – отримає 40 болячок. Але у свято можна пекти, щоб наблизити весняне тепло.

Також в цей день не варто позичати гроші.