UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українські суди звільняють від служби тих, кого мобілізували незаконно

Перші такі випадки вже зафіксовані.

Через повномасштабне вторгнення РФ в Україні оголошено воєнний стан і діє загальна мобілізація. У цей період чоловіки віком від 18 до 60 можуть бути призвані до лав ЗСУ.

Читайте також: Мобілізація в Україні: які гарантії існують для мобілізованих працівників

Іноді мобілізують навіть тих, хто, згідно з законом, звільнений від призову. Адвокат Роман Лихачов розповів, що зараз в Україні вже сформовано судову практику, коли осіб, які були призвані всупереч закону, виключають із особового складу військових формувань. Мова йде про батьків, що мають на утриманні трьох і більше дітей до 18 років.

За його словами, у серпні 2022 року Вінницький окружний адміністративний суд визнав протиправним та скасував пункт наказу військового комісара про зарахування на посаду стрільця та зобов`язав виключити солдата зі списків особового складу. Чоловік є багатодітним батьком та має на утриманні трьох дітей віком до 18 років, що підтверджує посвідчення батьків багатодітної сім`ї, але наказом військового комісара його мобілізували.

Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП) вказав, що на час призову таких даних чоловік не надавав. А також наголосив, що одна дитина не є рідною дитиною чоловіка , а тому твердження позивача щодо наявності в нього права на звільнення від призову на військову службу під час мобілізації згідно абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” є безпідставним.

У відповідь суд постановив, що згідно з законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Тобто позивач, відповідно до наведеної статті 23, підлягав призову на військову службу під час мобілізації тільки за його згодою і тільки за місцем проживання. А відповідно до аналізу абзацу 4 частини 1 цієї статті, визначальним фактом є саме утримання трьох і більше дітей, а не наявності біологічного зв’язку.

У підсумку рішенням суду наказ військового комісара про зарахування на посаду стрільця цієї особи, було визнано протиправним та скасовано. Чоловіка було звільнено від військової служби.

Пізніше Вінницький окружний суд прийняв аналогічне рішення стосовно іншого чоловіка, якого було мобілізовано всупереч його праву на звільнення від служби. Такі ж рішення по схожих справах винесли Закарпатський окружний адміністративний суд та Рівненський окружний адміністративний суд.