UA / RU
Підтримати ZN.ua

Медична допомога українцям у Чехії: що треба знати, щоб її отримати

В першу чергу треба скористатися послугою медичного страхування.

Станом на початок липня, найбільше українців-біженців перебувало в Чехії. Майже всі вони – жінки та діти.

Читайте також: Біженці та відновлення України: Чехія заявила про пріоритети свого головування у Раді ЄС

У Чехії працює система загальнообовʼязкового медичного страхування для всіх громадян країни та іноземців, які перебувають на її території, повідомляє Міністерство охорони здоров’я України.

Українці, які отримали тимчасовий захист у Чехії, мають право на такі самі безкоштовні послуги в рамках державної програми медичного страхування, як і громадяни Чеської республіки. Державне страхування покриває майже всі медичні випадки, а також частково або повністю витрати на ліки. Для тимчасово переселених осіб, які не мають роботи, медичне обслуговування є безкоштовним – гроші за нього сплачує держава.

Як українцям отримати медичну страховку в Чехії

Оформити страховку слід після отримання тимчасового захисту. Зробити це можна у таких установах:

Регіональні центри допомоги працюють щодня, окрім свят, з 7 ранку до 19 або 21 години.

Після оформлення страхування українці отримують дублікат посвідчення застрахованого. У разі оформлення страхової VZP онлайн документ прийде на електронну пошту через два дні або пізніше. Посвідчення потрібно брати з собою на кожен прийом до лікаря.

Умови медичного страхування у Чехії

Перші 150 днів перебування в Чехії з візою тимчасово переміщеної особи медичне страхування для українців оплачує держава. Після 150 днів умови змінюються. Передусім зміни стосуються громадян у віці 18-64 роки. За замовченням для такої категорії медичне страхування стає платним.

Щоб отримувати і надалі медичну допомогу в рамках державного страхування безкоштовно, наступні категорії громадян України зобовʼязані перереєструватися у VZP упродовж 8 днів, після того, як мине 150 днів з дня отримання візи тимчасового захисту.

За осіб, що працюють на підставі трудового договору, угоди про виконання роботи з доходом у розмірі понад 10 000 чеських крон (приблизно 15 350 гривень) або на підставі договору про підряд з доходом понад 3500 чеських крон (приблизно 5 372 гривні, медичне страхування надалі сплачуватиме роботодавець. 

Особи у віці від 18 до 64 років, що не належать до перерахованих категорій, після 150 днів перебування в Чехії, не матимуть право на безоплатне медичне страхування. Вони мають зареєструватись як особа без оподатковуваного доходу (OBZP) і сплачувати внески на медичне страхування у вигляді щомісячних страхових платежів у розмірі 2 187 чеських крон (приблизно 3 357 гривень). За невчасну оплату страхових платежів нараховується пеня.

Оплата має здійснюватись в період від 1-го числа календарного місяця, за який здійснюється сплата, до 8 числа наступного календарного місяця. 

Медична допомога українцям, що не оформили тимчасовий захист

Такі особи можуть отримати безкоштовну  медичну допомогу у лікарів-волонтерів, перелік яких є на сайті. Серед них є лікарі, які розмовляють українською і російською мовами.

Безоплатну невідкладну медичну допомогу можна отримати й без страховки в державних лікарнях Чехії. Перелік та контакти таких закладів зазначені на сайті Міністерства охорони здоровʼя Чехії.