UA / RU
Підтримати ZN.ua

Звучить як попередження: що поклало початок краху цивілізації майя

Ймовірно, Майяпан було знищено посухою.

Вчені заявили про те, що Майяпан – культурну та політичну столиця майя на півострові Юкатан, ймовірно, було знищено посухою. Дослідники вважають, що посуха призвела до громадянського конфлікту, що спровокував політичний колапс, повідомляє Science Alert.

Дослідження вчених було проведено у 2022 році. Воно не лише надало інформацію про історію майя, а й стало важливим попередженням про те, як зміни клімату можуть вплинути навіть на найуспішніші та найрозвиненіші суспільства.

Читайте також: Археологи виявили в Еквадорі стародавнє місто з напрочуд складною мережею доріг

«Багато джерел даних вказують на те, що громадянські конфлікти значно зросли, а узагальнене лінійне моделювання співвідносить заворушення у місті із посухою між 1400 та 1450 роками нашої ери. Ми стверджуємо, що тривала посуха спричинила ескалацію напруженості між конкуруючими фракціями, але подальші адаптації демонструють стійкість у масштабі регіону, гарантуючи, що політичні та економічні структури майя проіснували до контакту з європейцями на початку XVI століття нашої ери», — заявили вчені.

Дослідники проаналізували дані про зміну чисельності населення, харчування та клімат. Вони додали аналіз людських останків на наявність ознак травматичних ушкоджень, які можуть вказувати на конфлікт.

Вчені помітили зв'язок між збільшенням кількості опадів та збільшенням кількості населення, а також між зменшенням кількості опадів та посиленням конфліктів. На думку дослідників, тривала посуха у 1400-1450 роках нашої ери, швидше за все, призвела до занедбання Майяпана.

За словами вчених, брак води вплинув на методи ведення сільського господарства та торговельні шляхи, через що навантаження на жителів Майяпану зросло. Оскільки їжі ставало менше, а ситуація розпалювалася, люди або гинули, або мігрували.

За словами вчених, в останній братській могилі, виритій до того, як місто залишили, зберігаються останки родини Кокомів – глав держав. Вони зустріли кривавий кінець, викликаний ворожнечею між фракціями та соціальними хвилюваннями.

Реакція людей на зміни довкілля, наприклад посуху, складна і залежить від регіону та епохи. Переселення людей в інші частини півострова Юкатан, включаючи процвітаючі прибережні міста та політично незалежні поселення, допомогло культурі майя продовжувати процвітати після падіння Майяпана – і до початку іспанського правління мало свідчень будь-яких конфліктів між цими регіонами.

За словами вчених, це свідчить про існування «стійкої системи адаптації людини до довкілля». Водночас ця система адаптації може допомагати лише до певного моменту. Ці ж регіони можуть зіткнутися з іншою кліматичною кризою, цього разу з усім світом.

Раніше археологи виявили у культовому місці майя Чичен-Іца на півдні Мексики кам'яний диск, який описував традиційну гру з м'ячем. Вважається, що цей вид спорту, відомий як pelota («м'яч»), відігравав важливу роль у соціальному та політичному житті цивілізації майя. На думку археологів, знайдений артефакт описує матч, який було зіграно 1100 років тому.