UA / RU
Підтримати ZN.ua

Знайдена найближча до чорної діри в центрі Чумацького Шляху зірка

По мірі руху зірка розганяється до 10% швидкості світла.

Вчені з Кельнського університету виміряли параметри орбіти зірки S62, яка виявилася такою, що рекордно близько обертається навколо надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху. Як повідомляє N+1, період обертання світила становить 9,9 року, по мірі руху вона розганяється до 10% швидкості світла, наближаючись до центру мас на 16 астрономічних одиниць.

В безпосередній близькості до Sgr A* - надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху – знаходиться скупчення, яке називають S-зірки. Вони обертаються навколо центрального тіла по різних орбітах. Найбільш вивчена з них зірка S2, яка здійснює один оберт за 16 років. Спостереження за цими зірками дозволяє відновити їхню орбіту, за допомогою чого дослідники зробили найточніші оцінки маси чорної діри.

У ході нового дослідження вчені використовували дані, отримані з 2002 по 2018 рік, для того щоб точно визначити параметри орбіти зірки S62. Виявилося, що вона володіє найкоротшим періодом оберту в 9,9 року і підходить до чорної діри на рекордні 16 астрономічних одиниць. Тобто, ближче, ніж Уран до Сонця.

Орбіта зірки дуже витягнута, періодично вона віддаляється на значну відстань від чорної діри. За словами вчених, теоретично формування зірки такої маси можливо близько до центру галактики, але настільки витягнута орбіта вкрай малоймовірна. Однак така траєкторія цілком очікувана в разі розпаду подвійної системи під дією приливних сил надмасивної чорної діри. Цей сценарій передбачає передачу частини кінетичної енергії одному з компоненту подвійної системи, в результаті чого виходить надшвидкісна зірка, а другий компонент виявляється гравітаційно пов'язаним з чорною дірою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Національної астрономічної обсерваторії Японії (NAOJ) заявили про те, що планети можуть формуватися не тільки навколо зірок. На їхню думку, навколо надмасивних чорних дір можуть з'являтися цілі системи, що складаються з тисяч світів.