UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зміни клімату зроблять морозні землетруси набагато частішим явищем – вчені

У 2016 році у фінському місті було зареєстровано 26 таких подій за сім годин.

Вчені заявили про те, що морозні землетруси, які спостерігаються в деяких регіонах Землі, ставатимуть все більш частим явищем у міру того, як клімат нашої планети змінюватиметься, повідомляє IFLScience.

Це траплятиметься, якщо зміни клімату й надалі викликатимуть екстремальні погодні умови у холодних регіонах планети. Ці явища також відомі як крижані землетруси або кріосейсми.

Читайте також: Навіть «помірна» ядерна війна може суттєво вплинути на клімат – вчені

Крижані землетруси виникають у регіонах, де у ґрунті багато вологи, часто поблизу водойм. Коли відбувається раптове падіння температури, вода може замерзнути та швидко розширитися, створюючи тиск у навколишньому просторі.

Морозотрус виникає тоді, коли цей тиск стає настільки сильним, що створює тріщину, стрясаючи землю. Подібно до землетрусів, морозні поштовхи можна почути і відчути, але вони не досягають великих величин. Багато крижаних землетрусів залишаються непоміченими, але деякі з них виробляють звуки, схожі на постріли, і можуть завдати шкоди будинкам.

За своєю природою морозні землетруси пов'язані з екстремальними погодними явищами, які все частіше спостерігаються в міру того, як клімат Землі змінюється. Тому вчених цікавило, як кліматичні зміни можуть вплинути на арктичні та субарктичні регіони, а також на крижані землетруси.

Нещодавні звіти з Фінляндії, Канади та США показали, яких збитків можуть завдати такі явища, тому необхідно дізнатися про них більше. Для цього вчені побудували модель, яка дозволила виявити зв'язок між тепловим стресом та крижаними землетрусами.

Термічна напруга пов'язана з напругою, що створюється будь-якою зміною температури матеріалу, яка викликає його розширення і стиснення, наприклад, вплив замерзаючої води в насиченому грунті.

Вчені використали гідрологічну модель для розрахунку товщини снігового покриву, швидкості танення снігу та температури ґрунту на різних глибинах, а також для вивчення того, що відбувається при раптовій зміні температури. Це показало, що швидке зниження температури може викликати термічну напругу, досить сильну, щоб зруйнувати комбінацію ґрунту та льоду, що призводить до ударів та тріщин, які спостерігаються після морозних землетрусів.

У 2016 році в Оулу у Фінляндії відбулася серія морозних землетрусів: 26 землетрусів сталося у субарктичному середовищі протягом семи годин. Землетруси розірвали ґрунт та пошкодили фундаменти будівель та доріг.

Модель вчених показала, що землетруси були викликані падінням температури на 17 градусів за Цельсієм. Тоді температура різко опустилася з -12 градусів за Цельсієм до термічно стресових -29 градусів Цельсія, які виявилися здатними розколоти мерзлий ґрунт.

Раніше вчені провели моделювання майбутнього Землі до 2100 року та виявили, наскільки сильно поступові зміни температури та опадів можуть змінити клімат на локальному рівні. За їхніми словами, ці зміни будуть настільки сильними, що, мабуть, нам уперше з 1880-х років доведеться перемальовувати карти.