UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зміни клімату «допомогли» неандертальцям перейти до виготовлення складніших знарядь праці

Клин-ніж, яким користувалися неандертальці, був представлений безліччю форм.

Вчені з Німеччини та Італії прийшли до висновку про те, що зміни клімату підштовхнули неандертальців до того, щоб почати виготовляти більш складні знаряддя праці. На думку дослідників, на це вказують знахідки, зроблені в одній з печер Нижньої Баварії, повідомляє Naked science.

Приблизно 100 тисяч років назад найуніверсальнішим знаряддям неандертальців був клин-ніж. Це був кам'яний асиметричний ніж двосторонньої форми, ручка якого складалася з тупого краю самого інструменту. Такі ножі були представлені безліччю форм, тому вчені вирішили перевірити, навіщо неандертальцям могло знадобитися таке розмаїття ножів.

Вчені вивчили форму інструментів, які були знайдені в одній з печер Нижньої Баварії, за допомогою тривимірного сканування. У результаті дослідники прийшли до висновку, що різноманітність ножів було реакцією на дуже рухливий спосіб життя в першій половині останнього льодовикового періоду. Такі ножі можна було заточити з іншого краю і використовувати їх протягом тривалого часу, що підвищувало ефективність добування їжі.

На думку вчених, це, ймовірно, допомагало неандертальцям впоратися з нестачею природних ресурсів, пов'язаних із закінченням останнього міжльоовикового періоду понад 100 тисяч років тому. З цього факту можна навести черговий аргумент у скарбничку доказів того, що зникнення неандертальців, мабуть, сталося не через їхню природну «дурість», як думали колись, а в силу цілого ряду інших причин.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені знайшли в ДНК денисівців і неандертальців слід невідомого предка людей

Раніше вчені знайшли в печері Пахіянгала на Шрі-Ланці намистини, наконечники стріл і інструменти для шиття, вік яких оцінюється в 48 тисяч років. Ймовірно, це найдавніші свідчення полювання з луком за межами Африки і на території Євразії.