Південний полюс пережив найхолоднішу зиму в історії спостережень. З квітня по вересень прилади, які знаходяться на одній зі станцій в Антарктиді, зафіксували середню температуру в -68 градусів Цельсія, повідомляє Live science.
Це найнижча температура, зафіксована тут з моменту початку спостережень в 1957 році. Вона на 2,5 градуса нижча,, ніж середні значення за останні 30 років. Попередній рекорд був зафіксований в 1976 році, тоді середня зимова температура склала -60,6 градуса Цельсія.
Ймовірно, що холодна зима пов'язана з сильним полярним вихором в стратосфері.
«По суті, вітри в полярній стратосфері були сильнішими, ніж зазвичай, що пов'язано зі зміщенням струменевої течії до полюса. Це призвело до того, що холодне повітря утримувалося над більшою частиною Антарктиди», - заявила Емі Батлер з Національного управління атмосферних і океанографічних досліджень.
Сильний полярний вихор також призводить до більшого виснаження озонового шару, що, в свою чергу, ще більше підсилює вихор. Озон - це газ, який захищає Землю від ультрафіолетового випромінювання, а виснаження озонового шару може привести до збільшення озонової діри.
У міру того, як середня зимова температура стала найнижчою в історії, супутники зафіксували, що в деяких регіонах континенту температури опускалися набагато нижче. Так, фіксували значення в -98 градусів Цельсія.
Завдяки низьким температурам, в серпні рівень антарктичного морського льоду був п'ятим за величиною в історії спостережень. Але в міру підвищення температури лід танув і до вересня досяг одного з найнижчих рівнів. За словами вчених, клімат в Антарктиці швидко змінюється і дуже холодна зима не нівелює серйозності глобального потепління.
Холодна зима в Антарктиці контрастує з тенденціями, які спостерігаються в решті світу. Літо в Північній півкулі зайняло четверте місце в списку найспекотніших в історії, а липень 2021 став найспекотнішим місяцем в історії спостережень.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Університетського коледжу Лондона заявили про те, що товщина льоду прибережних районів Арктики скорочується набагато швидше, ніж вважалося. Дослідники провели нове моделювання, яке показало, що ця швидкість насправді на 70-100% вища за передбачуване.