Журнал Nature назвав основні теми в науці, за якими слід пильно стежити в 2021 році. Так, однією з головних тем будуть зміни клімату, повідомляє «УНІАН».
У журналі вважають, що наступний рік буде переломним моментом в боротьбі з кліматичними змінами. Наступний президент США Джо Байден заявив про те, що намагатиметься повернути своїй країні лідерство в цьому питанні. Вашингтон повернеться до Паризької кліматичної угоди.
Ключовим моментом для переговорів про навколишнє середовище стане кліматична конференція в Глазго, яка відбудеться наступного листопада. Країни ще більше скоротять норми викидів парникових газів. І це станеться вперше з 2015 року, коли Паризьку угоду було підписано. ЄС і Китай мають амбітні плани стати вуглецево-нейтральними до 2050-2060 років. Вчені пильно стежать за Байденом, чекаючи того, чи зможе він встановити таку ж мету для США.
Детективи COVID-19
Команда фахівців ВООЗ в січні 2021 відправиться в Китай для пошуків джерела нового коронавірусу. Своє розслідування вчені почнуть в Ухані, де вірус вперше зафіксували в 2019 році. Так, на першому етапі дослідження вони вивчать м'ясо, яке продають на місцевому ринку, відвідувачі якого і стали першими пацієнтами з COVID-19. Далі команда вирушить слідами коронавірусу по всій країні. Пошуки його джерела можуть затягнутися на роки, але вчені сподіваються, що вже до кінця 2021 вони зможуть отримати перші результати.
Вакцини і пандемія
Перші затверджені для використання вакцини проти коронавірусу з'явилися вже цього року, а ефективність кількох препаратів стане відома в 2021. Особливо цікавими будуть результати третьої фази клінічних випробувань препаратів, розроблених американськими компаніями Novavax і Johnson & Johnson. Ці щеплення, швидше за все, буде легше транспортувати, ніж препарати на основі РНК, створені Pfizer-BioNTech і Moderna, які вимагають зберігання при дуже низьких температурах.
В кінці 2020 року Novavax запустила два процеси масштабних клінічних випробувань вакцин на основі білків з шипів коронавірусу. Ці тести проходять в США і Великій Британії. На початку 2021 року компанія опублікує свої висновки. За рік компанія здатна виготовити до двох мільярдів доз. Johnson & Johnson, тим часом, випробовує свою вакцину, яка повинна дати захист від COVID-19 після першого ж уколу. Тим часом, вакцини Pfizer і Moderna потребують двох доз для однієї людини.
Стовбурові клітини
Вчені з нетерпінням чекають нових правил проведення досліджень від "Міжнародного Товариства досліджень стовбурових клітин" (ISSCR). Минулого разу правила публікували чотири роки тому. Перегляд 2021 року буде стосуватися інструкцій з дослідження людських «ембріоноподібних утворень», вирощених «в пробірці».
Перегляд може зняти обмеження, яке зобов'язувало вчених проводити дослідження над такими утвореннями не довше ніж протягом 14 днів після запліднення. Якщо ці терміни розширять, дослідники зможуть зрозуміти, наприклад, чому вагітність закінчується викиднем.
Ліки від хвороби Альцгеймера
Влада США повинна прийняти рішення про те, чи можна використовувати перші ліки, що сповільнюють хворобу. Препарат aducanumab був розроблений Biogen. В його основі антитіла, які чіпляються до білка в мозкових клітинах під назвою амілоїд. Більшість вчених вважають, що саме він виступає головною причиною появи хвороби. Докази ефективності препарату змішані. Два етапи третьої фази клінічних випробувань дали суперечливі результати. І незалежна панель радників переконала управління продовольства і медикаментів США, що дані не виправдовують використання цих ліків. Єдині препарати, які в даний час можуть приймати пацієнти з хворобою Альцгеймера, лікують когнітивні симптоми, такі як втрата пам'яті, а не борються з розвитком самої хвороби.
Дослідження Марса
У лютому апарат на Марс має намір відправити Китай. Місія під назвою Tianwen-1 буде шукати воду і ознаки життя за допомогою 13 інструментів включно з камерами, радарами та аналізаторами частинок. У разі успіху, це буде перша місія країни на Червоній планеті. А також це буде перший випадок, коли місія, що складається одночасно з орбітального апарату, посадкового модуля і марсохода, приземляться на сусідній планеті. Місії ОАЕ і США теж прибудуть на Марс приблизно в той же час.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Телескоп «Джеймс Уебб»
Наступного року нарешті має відбутися запуск апарату, який NASA називає «найбільшим і найпотужнішим космічним телескопом в історії». Він повинен повторити успіх телескопа «Хаббл», який був запущений в 1990 році. «Джеймс Уебб» зможе розпізнавати більший спектр хвиль різної довжини, ніж "Хаббл". Це дозволить вченим дивитися далі вглиб Всесвіту.
Брижі в просторі
Радіо-астрономи будуть на грані демонстрації нового способу виявлення гравітаційних хвиль, використовуючи пульсацію нейтронних зірок в якості маяків. Точно вимірюючи сигнали від цих пульсарів, команди вчених в Європі, Північної Америки та Австралії намагаються виявити довгохвильові брижі в просторі, створені надмасивними чорними дірами, які обертаються навколо одна одної в центрах далеких галактик.