В минулому затемнення Сонця розглядалося людством як кошмар. 26 століть тому господарі Лідії і Медеї на території сучасної Туреччини якраз воювали, коли сталося затемнення. Обидві армії тоді з жахом покидали зброю.
Стародавні культури звинувачували вовків, собак чи драконів у спробах з'їсти Сонце. Люди грюкали горщиками і сковорідками чи стріляли підпаленими стрілами в затемнений небосхил, намагаючись відлякати звіра. Затемнення традиційно були знаменням, зрідка позитивним, але завжди дуже важливим.
Про це сьогодні пише видання The Economist, нагадуючи, що в 1133 році затемнення Сонця співпало з моментом, коли король Англії Генрі І вирушив у похід на Францію. Він загинув через два роки і ніколи не повернувся у своє королівство. Логічним висновком для тогочасного історика Вільяма Малмсберзького стало припущення, що природне явище стало знаменням "туги через останню подорож великої людини".
Нинішнє затемнення, яке спостерігали у США, було, швидше, приводом для вечірки і аматорської астрономії. Приблизно 12 мільйонів людей живуть якраз в місцях, де природне явище було видно. Ще мільйони вирушили у спеціальну поїздку, щоб подивитися на Сонце. Якщо древні люди переживали через поганий урожай чи смерть бога Сонця, сучасні переймалися більше місцем для парковки чи дешевими номерами в готелях.
Вчені теж проявляють інтерес до затемнення, хоча тепер і не такий великий, як колись. В 1919 році спостереження цього явища потрясло світ физики. Тоді нова теорія відносності Альберта Ейнштейна описувала, як гравітація може заломлювати світло. А отже позиція зірок буде здаватися зміщеним, якщо вони розміщені близько до Сонця на небосхилі. За нормальних умов не можливо спостерігати зорі навколо сонця. Але затемнення дозволило астрономам перевірити розташування зірок біля Сонця і порівняти їх з розташуванням у ночі. І як виявилося, Ейнштейн мав рацію.
Нинішнє затемнення, нажаль, не стало можливістю перевірити революційні теорії. Сьогодні острономи більше зацікавлені майже непомітним затемненням зірок через рух планет повз них. Адже це важливий інструмент дл виявлення так званих екзопланет. Візуальний драматизм між Сонцем і Місяцем їх не так цікавить. Однак, все ж деякі вчені приділяють увагу явищу. Затемнення дозволяє наземним і орбітальним телескопам детальніше вивчити корону Сонця, яка з різних причин досі не до кінця зрозуміла людям.
Нагадаємо, що повне сонячне затемнення можна було спостерігати 21 серпня з усієї території США. Часткове затемнення могли спостерігати жителі Північної Америки, а також окремих регіонів Південної Америки, Африки і Європи. А в ніч з 12 на 13 серпня жителі України могли спостерігати за піком метеоритного потоку Персеїди.