UA / RU
Підтримати ZN.ua

Посуха могла на сотні років затримати розвиток Шовкового шляху

Посуха тривала 640 років.

Міжнародна група вчених заявила про те, що посуха, яка тривала 640 років, затримала розвиток культурних зв'язків в Євразії в п'ятому тисячолітті до нашої ери. За словами дослідників, масштаби цієї посухи не можна порівняти з жодними екологічними змінами на 7800 років, повідомляє Naked science.

Великий Шовковий шлях був найскладнішою мережею торгових відносин в стародавньому світі, він пов'язував населення Східної Азії з жителями її південного заходу. Відомо, за допомогою Шовкового шляху поширювалися не тільки товари, але і ідеї, релігії, технології протягом двох тисяч років.

Але археологічні дані свідчать про те, що до початку повноцінного функціонування цих шляхів культурний трансєвразійський обмін вже відбувався в кінці п'ятого тисячоліття до нашої ери. Люди везли пшеницю, ячмінь, овець, кіз і велику рогату худобу із Західної Азії в Піднебесну. А звідти, в свою чергу, поширювалися китайські товари. Правда, вважалося, що ці зв'язки проходили не зовсім там, де згодом склався Шовковий шлях, а північніше.

Тепер же вчені знайшли докази того, що зв'язки через Шовковий шлях могли б розвинутися раніше, якби не тривалий період посухи. Ймовірно, вона трапилася між 5820 і 5180 роками до нашої ери і була пов'язана з переміщенням повітряних мас на північ через зниження температури в Північній Атлантиці і зменшення випаровування вологи.

З'ясувати це дослідникам вдалося завдяки аналізу сталагмітів з Ферганської печери в Киргизстані. Їх вивчили на предмет наявності або відсутності тих чи інших мікроелементів, а також проаналізували радіометричним способом, щоб з'ясувати історію опадів в цьому регіоні (частоту дощів і снігопадів) за останні 7800 років.

Найбільш примітні результати стосувалися періоду в 640 років, який стався в п'ятому тисячолітті до нашої ери. Масштаби цієї посухи були дуже великі і не їх можна порівняти з жодними екологічними змінами за останні 7800 років. Наприклад, рівень озера Балхаш в Казахстані був на 20 метрів нижчим за сучасні значення. Така посуха, на думку вчених, дійсно могла мати великий вплив на оазиси в пустелі, яка лежала на дорозі.

Крім цього, дослідники зібрали археологічні відомості з усією Євразії за останні 10 тисяч років і виявили культурні зрушення в Східній і Західній Азії саме в означений період часу. Жодне суспільство тих часів, на думку авторів роботи, не могло подолати настільки суворі і тривалі погодні умови. Це говорить про те, що населенню посушливих районів Центральної Азії довелося відмовитися від життя навколо оазисів і переїхати в гірські регіони, а також мігрувати на північ і південь, де було більше води.

Після посухи кількість опадів поступово збільшилася, оазиси відновилися, що призвело до культурного і демографічного розширення Центральної Азії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Зміни клімату можуть призвести до зміщення зони тропічних дощів - вчені

Раніше вчені з Національного центру даних з досліджень снігу та льоду заявили про те, що через танення льодовиків змінюється форма Гренландії. І ці зміни вже можна помітити з космосу.