Що таке Falcon Heavy
Про плани щодо створення надважкої ракети Ілон Маск заявив ще у 2011 році. На даний момент Falcon Heavy – найпотужніша ракета з існуючих. Вона здатна вивести на низьку навколоземну орбіту до 63,8 тонн вантажу на орбіту Марса – 16,8 тонн або доставити до Плутона 3,5 тонни. За словами представників SpaceX, ракета здатна підняти вантаж, у два рази важчий, ніж її найближчий конкурент Delta IV Heavy.
Висота ракети становить 70 метрів, діаметр основної "свічки" - 3,7 метра, ширина в розгінному блоці – 12 метрів, маса – 1420 тонн.
Підготовка до запуску
Запуск ракети кілька разів переносився: спочатку планувалося, що Falcon Heavy буде запущена в листопаді 2017, потім запуск перенесли на кінець 2017 року, пізніше – на січень 2018 і, нарешті, він відбувся 6 лютого.
Вогневі випробування першого ступеня ракети пройшли ще у вересні 2017 року.
У підготовці до запуску Falcon Heavy взяв участь і український "Антонов": літак "Руслан" доставив елементи для Falcon Heavy, виконавши термінове замовлення SpaceX.
Як пройшов запуск
Запуск був запланований на 20:30 за Києвом, але відбувся з затримкою: Falcon Heavy стартувала о 22:45 зі стартового майданчика LC-39A, з якого до Місяця відправлялися "Аполлон-11" з Нілом Армстронгом, Баззом Олдріном і Майклом Коллінзом. Подивитися на запуск на мис Канаверал прийшло близько 100 тисяч чоловік.
Ракета вивела в космос особисту машину Маска Tesla Roadster червоного кольору. В її салоні грає композиція Space Oddity Девіда Боуї, а за кермом сидить манекен у скафандрі.
До дна машини прикріплена табличка з іменами шести тисяч співробітників SpaceX, а не електронній платі написано "Зроблено на Землі людьми".
Спочатку передбачалося, що електрокар буде доставлений на близьку до марсіанської орбіти. Разом з тим, двигуни працювали дуже довго, тому Tesla перетнула орбіту Марса і рухається до Головного поясу астероїдів.
Спостерігати за польотом машини можна онлайн.
Через кілька хвилин після запуску зовнішні розгінні блоки успішно приземлилися. А ось у центрального прискорювача спрацював лише один з трьох двигунів, необхідних для посадки. При падінні в Атлантичний океан він ударився об воду зі швидкістю 480 км/год на відстані 90 м від безпілотного корабля. У результаті падіння два двигуна платформи були вирвані.
"Цього було достатньо, щоб вирвати два підрулюючі прилади і засіяти платформу уламками", - зазначив Маск.
Значення запуску
Останній запуск надважкої ракети відбувся у США в 2011 році, тоді з мису Канаверал був відправлений спейс-шаттл, який доставляв і забирав астронавтів на орбіту протягом 30 років. Тепер же такий запуск вдалося зробити приватній космічній компанії.
Запуск Falcon Heavy дозволить значно знизить вартість польотів: 90 мільйонів доларів проти 400 мільйонів для запуску Delta IV Heavy.
Крім того, SpaceX зможе виводити на орбіту важкі супутники або доставляти вантажі, непідйомні для інших ракет.
Разом з тим, для пілотованих запусків ракета використовуватися не буде, як і не полетить на Марс: для цих цілей SpaceX почала розробляти іншу ракету.