Вчені з Борнмутського університету заявили про те, що гіксоси, які захопили владу в Стародавньому Єгипті в XVIII-XVI століттях до нашої ери, могли бути не агресорами з Малої Азії, а мігрантами, яким вдалося скинути владу фараонів. На це вказав аналіз скелетів, який провели дослідники, повідомляє Naked science.
Гіксосам вдалося захопити владу по всій країні, але походження цих народів залишалося загадкою для вчених. Зазвичай, їх пов'язують з територією нинішніх Ізраїлю і Сирії, оскільки їхні імена були схожі з тими, які використовували жителі цих територій, а одяг сильно відрізнявся від єгипетського.
Своєю столицею гіксоси зробили місто Аваріс на північ від Каїру. В ході дослідження вчені вивчили ізотопний склад стронцію, який накопичився в зубах жителів стародавньої столиці. Це дозволило визначити харчування в дитинстві і встановити місце народження людини.
Дослідники вивчили зразки з 36 скелетів, які були поховані в Аварисі протягом 350 років до захоплення влади гіксосами, виявивши, що дві третини цих людей народилися десь далеко і є переселенцями-мігрантами. Дані по 35 скелетам епохи панування дали подібний результат.
Вчені вважають, що Стародавній Єгипет протягом століть служив місцем тяжіння мігрантів. Аваріс міг стати головним центром їхнього життя і в певний момент, коли фараони втратили контроль над тим, що відбувається, переселенці повстали і захопили владу. Опосередковано про це свідчить і відсутність будь-яких слідів серйозних руйнувань в самому Аварисі, який неминуче б постраждав у разі битви з зовнішнім ворогом. Мабуть, загроза виявилася внутрішньою.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше археологи виявили в Тапосирис Магна мумії двох високопоставлених єгиптян, які жили за часів Клеопатри. На думку вчених, їхнє відкриття може допомогти знайти гробницю стародавньої цариці.