Сонце випустило несподіваний корональний викид маси, спрямований безпосередньо на Марс. Він може викликати полярні сяйва і завдати шкоди тонкій атмосфері Червоної планети, коли досягне її 1 вересня, повідомляє Live Science.
Супутники, які перебувають на орбіті Землі, зафіксували вибух на зворотному боці Сонця 26 серпня. Подальший аналіз показав, що це був спалах класу М – другого за потужністю. Але що стало його джерелом, залишається загадкою для вчених, оскільки вони не фіксували жодних ознак сонячних плям.
Сонячні спалахи можуть іноді запускати в космос корональні викиди маси (КВМ) - хмари намагніченої плазми, що швидко рухаються, і випромінювання. Дослідники виявили КВМ і після цього спалаху, але не стали уважно стежити за ним, оскільки він не становив загрози для Землі. Але останні кілька днів вчені зрозуміли, що КВМ, швидше за все, досягне Марса 1 вересня.
Удар КВМ може викликати полярні сяйва на Червоній планеті, але вони будуть тьмяними.
На Землі полярні сяйва виникають, коли випромінювання сонячних бур чи сонячного вітру поглинається газом у верхніх шарах атмосфери, що змушує молекули виділяти світло. Зазвичай це відбувається поблизу полюсів Землі, де магнітосфера чи захисне магнітне полі нашої планети найслабше.
Але атмосфера Марса набагато тонша, ніж у нашої планети, і газів у ній приблизно в 100 разів менше. Тому полярні сяйва тут дуже слабкі і виявляються лише на ультрафіолетовій довжині хвилі. Крім того, Марс не має власної магнітосфери, тому полярні сяйва тут можуть з'явитися в будь-якій точці.
Раніше вчені з Китайської академії наук виявили на Марсі сліди катаклізму, який у минулому торкнувся всієї планети. Марсохід Zhurong, який здійснив посадку на Марс у 2021 році, зареєстрував слабке магнітне поле в районі рівнини Утопія.