UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Забутий» антибіотик виявився здатним боротися з супербактеріями

Його розробили ще у 1940-х роках.

Вчені знову відкрили антибіотик, який може вбити супербактерії

Вчені знову відкрили антибіотик, який може вбити супербактерії

Антибіотик, який розробили 80 років тому, а потім відмовилися від його використання, може знову стати в нагоді. Цього разу його можна використовувати для боротьби із бактеріями, стійкими до інших препаратів, повідомляє Science Alert.

Більшість ліків, які використовуються зараз, є варіаціями на препарати, розроблені майже 100 років тому, в «золоте століття» антибіотиків. Один із них, званий стрептотрицином, був виділений у 1940-х роках, привертаючи увагу своїм потенціалом у лікуванні інфекцій, що викликаються так званими грамнегативними бактеріями. На відміну від грампозитивних бактерій, у цих мікробів немає міцної клітинної стінки, на яку націлені багато антибіотиків.

Читайте також: Вчені з'ясували, як бактеріям вдається швидко адаптуватися до дії антибіотиків

У 2017 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) опублікувала список найнебезпечніших, стійких до ліків патогенів. Більшість із них були грамнегативними бактеріями.

Але, незважаючи на свій потенціал, стрептотрицин не потрапив до списку потенційних препаратів. У початковому дослідженні він був визнаний надто токсичним для здоров'я нирок людини і згодом був забутий у науковій літературі.

Тепер патолог Джеймс Кірбі з Гарвардського університету та його колеги вирішили знову дослідити антибіотик, але під новою назвою – нурсеотрицин.

"Тепер, з появою патогенів з множинною лікарською стійкістю, для лікування яких мало або взагалі немає активних антибіотиків, настав час переглянути і вивчити потенціал того, що ми раніше не брали до уваги", - сказав Кірбі в травні 2023 року.

Нурсеотрицин – це натуральний продукт, що виробляється грампозитивними ґрунтовими бактеріями. Насправді це суміш антибіотиків, яким дано окремі назви, такі як стрептотрицин F(S-F) та стрептотрицин D(S-D).

Нурсеотрицин та S-D демонструють токсичну дію на клітини нирок у лабораторних умовах, але Кірбі та його колеги з'ясували, що цього не робить S-F. Ця сполука, як і раніше, є дуже ефективною у знищенні стійких до ліків грамнегативних бактерій, але в концентраціях, які не є токсичними.

У мишачих моделях SF фактично вдалося знищити штам бактерій, який виявився стійким до численних ліків, все з мінімальною або нульовою токсичністю.

«Грунтові бактерії у своєму прагненні зберегти свою територію за багато століть еволюції зрозуміли, як створювати антибіотики, здатні проникати крізь броню грамнегативних бактерій. Стрептотрицини є одним з результатів цієї гонки озброєнь, що триває. Ці сполуки пропонують унікальне рішення для проникнення захисними механізмами грамнегативних патогенів», — сказав Кірбі.

Як саме стрептотрицин «атакує» бактерії, поки що неясно. Схоже, що він зв'язується з грамнегативними бактеріями та порушує їх механізм виробництва білка не так, як інші ліки.

Якщо вчені зможуть зрозуміти, як це відбувається, це дозволить розробити абсолютно новий клас ліків для боротьби з бактеріями, які досі були вкрай стійкими до інших препаратів.

Раніше вчені заявили про те, що протягом наступних 25 років бактерії, стійкі до препаратів, уб'ють 39 мільйонів людей.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!