UA / RU
Підтримати ZN.ua

З чорних дір можна отримувати енергію - вчені

Дослідники довели теорію, яка була висунута кілька десятиліть тому.

Вчені зі Школи фізики і астрономії Університету Глазго експериментально довели, що чорні діри можна використовувати в якості генераторів енергії. Їм вдалося підтвердити, що такі об'єкти можуть виробляти енергію в ході «надзвичайно дивної фізики», повідомляє The Independent.

Ця теорія була висунута британським фізиком Роджером Пенроузом у 1969 році. Він припустив, що енергію можна отримати шляхом поміщення об'єктів, наприклад ракет, в чорну діру і поділу їх надвоє. Повернувши назад одну половину, можна отримати додаткову енергію в процесі віддачі від обертання чорної діри.

У 1971 році Яків Зелдовіч припустив, що теорію Пенроуза можна перевірити за допомогою викривлених світлових хвиль, що проектуються на поверхню, що обертається. Але для цієї перевірки необхідно, щоб поверхня оберталася на швидкості мінімум мільярд оборотів на секунду, досягти цього показника неможливо навіть зараз.

Тепер же вченим з Університету Глазго все-таки вдалося знайти підтвердження цієї теорії за допомогою звукових хвиль, які вимагають набагато повільнішого обертання поверхні. За допомогою кола динаміків вони направили звукові хвилі на пінопластовий диск, що обертається.

До тильній стороні диска були прикріплені два динаміки, які фіксували, коли звукові хвилі проходять крізь нього. У цей момент тон підвищувався на 30%, що називається обертальним ефектом Доплера.

«Лінійна версія ефекту Доплера відома майже всім. Феномен виникає, наприклад, коли звук сирени машини «Швидкої допомоги» підвищується, наближаючись до слухача, але знижується, коли вона віддаляється. Здається, що звук підвищується, оскільки звукові хвилі досягають слухача частіше, коли машина наближається, і рідше, коли вона починає віддалятися. Обертальний ефект Доплера схожий, але він обмежений круговим простором. Скручені звукові хвилі змінюють висоту звуку при зміні з точки зору поверхні, що обертається. Якщо поверхня обертається достатньо швидко, частота звуку може робити щось дуже дивне - вона може перейти від позитивної частоти до негативної і при цьому вкрасти частину енергії у поверхні, що обертається», - розповіла одна з авторів роботи Маріон Кромбі.

Під час експерименту вчені виявили, що коли звукова хвиля досягла диска, її тон впав до значення, коли людське вухо вже не могло його вловити. Але після проходження через диск, хвиля посилилася на 30% від початкового рівня. Вчені вважають, що це доводить, що теорія Пенроуза вірна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Астрономи виявили загадковий об'єкт, який може пояснити природу чорних дір

Раніше астрономи знайшли найближчу до Землі чорну діру. Вона є частиною потрійної системи, яку можна побачити неозброєним оком.