UA / RU
Підтримати ZN.ua

З 1870 року люди виросли на 13 см

Найкращий "приріст зростання" у 20 столітті показали ті європейські країни, які були локомотивом зростання економіки, медицини та соціальних реформ.

У 1870 році зріст середньостатистичного європейця становив близько 167 см, тоді як в 1980 році він збільшився до 178 см, а зараз вже перевищує 180 см. Про це йдеться у звіті, опублікованому британським університетом Ессекса.

"Збільшення зросту людей - це ключовий індикатор поліпшення середньостатистичного здоров'я популяції", - заявив професор економіки університету Ессекса Тімоті Хеттон.

Професор каже, що з біологічної точки зору тут все логічно, бо у важких умовах виникає необхідність зниження споживання, а одним з найбільш ефективних способів досягти цього є зменшення фізичного розміру виду. Це універсальний закон біології, який працює у тому числі і для людей.

У дослідженні, результати якого опубліковані в останньому номері Oxford Economic Papers, сказано, що у середньому зріст європейської людини за 110 років збільшився на 11 см, тобто приблизно по 1 см за 10 років. Проте в реальності цей показник варіюється від країни до країни. Наприклад, в Іспанії середній зріст чоловіка зріс на 12 см - з 163 см у 1871 році до 175 см до 1975 році. Зріст жителя Швеції збільшився на 10 см - з 170 до 180 см за ті ж роки.

Дослідники також встановили, що багато європейських країн, такі як Великобританія, Ірландія, Скандинавські країни, Бельгія та Німеччина показали найкращий "приріст зростання", що загалом логічно, адже у 20 столітті саме ці країни були локомотивом зростання економіки, медицини та соціальних реформ. Також автори кажуть, що ще одним важливим драйвером зростання є зниження рівня малюкової і дитячої смертності.

Дослідники кажуть, що давно відомий той факт, що у відповідних біологічних умовах види збільшуються у розмірах. Не є винятком і людина, де кожне нове покоління стає у буквальному сенсі вищим за свого попередника. Однак у випадку з людьми ситуація дещо складніша. На зріст людей впливають і деякі інші фактори, такі як війни, економічні важкі часи, коли у людей починає відчуватися нестача ресурсів, погіршується психо-біологічний стан тощо. Так, дослідники вважали, що дві світових війни, а також Велика депресія повинні були зчинити стримуючий вплив на зріст людей.

Втім, фахівці кажуть, що у складних економічних і соціальних умовах у людей включаються різні механізми підтримки процесу якісної еволюції. Це, зокрема, обмеження народжуваності. Люди у 20 столітті стали відчутно менше народжувати і це позначилося на якості їхнього життя, підвищивши доступність ресурсів. Окрім того, покращилася якість медичного обслуговування і люди стали менше хворіти. !zn

Читайте також:

Продукти харчування у Британії за останні 150 років подешевшали у 13 разів

ООН оприлюднила глобальний прогноз чисельності населення Землі

Дитяча смертність у світі зменшилася за 20 років майже вдвічі