UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єдиний російський космічний телескоп перестав виходити на зв'язок

Вчені зробили чотири безуспішні спроби зв'язатися з апаратом.

Фахівці російського НВО імені Лавочкіна з 10 січня не можуть встановити зв'язок і передати команди космічному телескопу "Радіоастрон", повідомив N+1 науковий керівник проекту Юрій Ковальов. Він зазначив, що за цей час було зроблено чотири спроби встановити зв'язок з апаратом, які не увінчалися успіхом.

Відзначається також, що астрономи фіксують сигнал з борту супутника - частоту 8 гігагерц, це означає, що енергія на борту апарата є і його наукова апаратура працює.

"За програмою роботи сеанси зв'язку з супутником проходять кожні три доби. Проблеми виникли під час сеансу, який проходив з дев'ятої до 12 ранку в четвер. Саме під час цього сеансу зв'язку не вдалося включити передавач на борту. Тобто, з ранку четверга у нас немає телеметричної інформації з апарату. З цього моменту були чотири спроби провести сеанс зв'язку, як за допомогою антени у Ведмежих озерах під Москвою, так і за допомогою антени в Уссурійську, останній пройшов близько полудня в п'ятницю. Наступна спроба буде зроблена в неділю", - сказав Ковальов. Разом з тим, за його словами, непрямі ознаки вказують на те, що енергія на борту апарата все ще є і його наукова апаратура працює.

Телескоп "Радіоастрон" оснащений 10-метровою антеною і є найбільшим в історії. Він працює на орбіті з 2011 року і перекрив спочатку відведений строк служби – п'ять років. Його основним завданням є спостереження активних ядер галактик, пульсарів, квазарів, міжзоряних газових хмар. Телескоп є єдиним російським космічним апаратом.

Раніше з ладу вийшла одна з камер телескопа "Хаббл". Телескоп зможе продовжити наукову роботу, а вчені сподіваються знайти причину поломки камери.