UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вулкани «вбили» Венеру і мало не зробили того ж з Землею – вчені

Дослідники вважають, що планету перетворив на пекло парниковий ефект.

Вчені з Карлтонського університету заявили про те, що перетворити Венеру на пекло, яким вона є на даний момент, могло не близьке розташування до Сонця, а вулканічна активність. Вона викликала парниковий ефект, який, як вважають учені, мало не занапастив і Землю, повідомляє Universe today.

Щоб з'ясувати, як часто наша планета страждала від вулканічних вивержень і те, як вони впливали на неї, вчені вивчили появу на Землі трапів чи трапових формацій. Це величезні поклади порід, утворені магмою, розкидані по всьому світу.

Читайте також: NASA відправить до Венери дві місії, щоб зрозуміти, як вона перетворилася на «пекло»

Єдиний шлях появи подібних утворень – розрив земної кори. Це може статися при розходженні тектонічних плит або підйомі на поверхню мантійних плюмів. При формуванні трапів в атмосферу викидається безліч парникових газів, які різко змінюють клімат.

Формування одного трапу займає близько п'яти мільйонів років, які вони катастрофічно змінюють клімат. Такі утворення пов'язують із більш масовими вимираннями, ніж ті, що були викликані падінням і кометами або астероїдами.

Отримати повний літопис утворення трапів на Землі не можна через те, що нові породи постійно виходять на поверхню завдяки тектонічній активності. Але навіть незважаючи на те, що сучасній поверхні Землі всього 500 мільйонів років, вчені змогли виявити сліди трапів глибоко у земній корі.

Дослідження показало, що деякі трапові формації здаються випадковими. Невідома причина, через яку кілька трапів могли б сформуватися одночасно. Крім того, вчені припустили, що одна подія формування трапів не змінює клімат Землі назавжди, тому що наша планета пережила кілька формацій, але зберегла стабільність клімату.

Але все ж таки формування трапів може вплинути на клімат Землі, різко підвищивши температуру через парниковий ефект. Деякі такі події справді випадково збігаються одна з одною.

Декілька паралельних процесів утворення трапів можуть повністю зруйнувати планету. Якщо їх одночасно формується дуже багато, то дуже багато парникових газів викидається в атмосферу. Якщо атмосфера утримує дуже багато тепла, починають випаровуватися океани. Що більше води в атмосфері, то більше тепла вона утримує, тим самим нагріваючи океани. Цикл продовжується і продовжується, зрештою призводячи до «теплової смерті» помірного світу.

Ймовірно, саме це і сталося з Венерою, а Земля змогла уникнути цієї долі. Вченим відомо про сліди існування вулканів на сусідній планеті, але невідомо, скільки їх було стерто вивітрюванням або тектонічною активністю.

Якщо на Венері одночасно формувалося безліч трапів, це могло викликати нестримний парниковий ефект, який і призвів до смерті світу. Надалі вчені мають намір з'ясувати, скільки подібних подій має статися для того, щоб настав переломний момент, за яким слідує катастрофа.