UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вперше у світі: підліток вилікувався від смертельного раку мозку

Захворювання діагностували у хлопчика у шестирічному віці.

Хлопчик із Бельгії Лукас став першою людиною у світі, якій вдалося вилікуватися від гліоми стовбура мозку, особливо небезпечного типу раку, повідомляє Science Alert.

Пухлину діагностували у хлопчика, коли йому було шість років. Тоді лікарі не мали сумнівів у тому, що чекає на нього в майбутньому. Лікар Жак Гріль, керівник програми лікування пухлин головного мозку в онкологічному центрі Гюстава Руссі в Парижі, із хвилюванням згадує, що був змушений сказати батькам Лукаса, що їхній син незабаром помре. Але все ж через сім років Лукас живий, а в його мозку не залишилося слідів пухлини.

Читайте також: В Охматдиті провели унікальну операцію з видалення пухлини в мозку, яка заважала дитині повноцінно розмовляти

Повна назва пухлини звучить як дифузна внутрішня гліома моста (ДВГМ). Щорічно такі утворення діагностуються приблизно у 300 дітей у США та до 100 – у Франції. Більшість дітей із цим типом раку не живуть і року після встановлення діагнозу. Нещодавні дослідження показали, що через два роки в живих залишається лише 10% пацієнтів. Променева терапія може уповільнити розвиток захворювання, та її ефективність не доведена.

Лукас та його родина приїхали з Бельгії до Франції, щоб він зміг приєднатися до дослідження BIOMEDE, під час якого тестувалися нові ліки від ДВГМ. І з самого початку тіло хлопчика показало сильну реакцію на препарат еверолімус, який йому призначили випадковим чином.

"Після серії МРТ я спостерігав, як пухлина повністю зникла", - розповів Гріль. Проте лікар не наважувався припинити курс ліків, поки через 1,5 роки Лукас не зізнався, що перестав приймати його сам.

Поки невідомо, як Лукасу вдалося вилікуватися від захворювання, і як його випадок може допомогти іншим дітям. Семеро дітей, які брали участь у дослідженні, також вижили через роки після встановлення діагнозу, але тільки у Лукаса пухлина повністю зникла.

Наразі вчені намагаються в лабораторних умовах відтворити генетичні особливості клітин Лукаса, щоб зрозуміти, чи вдасться ефективно знищувати пухлини, як зробив організм хлопчика.

Якщо це спрацює, «наступним кроком буде пошук препарату, який надаватиме такий самий вплив на пухлинні клітини, як і ці клітинні зміни».

«Рак не можна перемогти, але можна приборкати». І зробити це набагато простіше на ранніх стадіях. Тим, хто почув страшний діагноз, не треба одразу продавати квартири та влазити у борги, стверджує віце-президент громадської організації «Афіна. Жінки проти раку» Вікторія Романюк.

Про те, на які медичні послуги та ліки мають право українці, читайте у статті Юлії Мельничук.