UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВООЗ попередила про «неминучу загрозу» з боку стародавнього патогену

2021 року 40 мільйонів дітей пропустили хоча б одне щеплення від кору.

Одним з наслідків пандемії COVID-19 стало обмеження доступу до планової медичної допомоги та нижчий рівень імунізації. Через це Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила кір «неминучою загрозою у всіх регіонах світу», повідомляє Science Alert.

В організації зазначили, що у 2021 році рекордна кількість дітей – майже 40 мільйонів – пропустили хоча б одне щеплення від кору.

Кір – це вірусне респіраторне захворювання, поширення якого схоже на COVID-19. Передача між людьми відбувається повітряно-краплинним та аерозольним шляхом. Легкі випадки інфікування викликають висипання та лихоманку. Але у важких випадках хвороба може спричинити енцефаліт (набряк мозку), сліпоту та пневмонію.

Читайте також: В Україні до 40% впав рівень охоплення щепленнями, йдеться передусім про дітей

Щорічно у світі реєструють близько дев'яти мільйонів випадків захворювання на кір та 128 тисяч смертей. Вакцина проти кору, що існує зараз, дуже ефективна. У більшості країн вакцинація проводиться у два етапи: перший, коли дитині виповнюється рік, і другий – чотири роки. Така схема дає приблизно 99% захист від зараження кіром.

У країнах, де рівень використання вакцини досить низький, від кору помирає кожен десятий з тих, хто заразився. У розвинених країнах смертність у переважній більшості випадків припадає на нещеплених людей і становить приблизно один випадок на 1000–5000 випадків захворювання на кір.

Вчені відзначають, що кір надзвичайно заразний: одна хвора людина може заразити 12-18 здорових. Для порівняння, вважається, що це число для штаму коронавірусу "омікрон" становить 8,2.

Частка населення, яка має бути вакцинована, щоб тримати спалахи під контролем та звести до мінімуму подальшу передачу у співтоваристві, відома як поріг колективного імунітету (HIT). Для кору цей поріг становить 95%.

Але здебільшого цей відсоток значно нижчий, тому глобальний показник становить 71% - для двох доз і 81% - для однієї.

Вчені підкреслюють, що захворювання на кір може призвести до довготривалого пошкодження імунної системи дитини. У невакцинованого населення важка форма захворювання призводить до втрати 40% антитіл, здатних розпізнавати інфекції. Після легких випадків кору нещеплені діти втрачають 33% таких антитіл.

Рух проти щеплень породив хибні чутки про вакцинацію. До них відноситься, зокрема, твердження антивакцинатора Ендрю Вейкфілда про те, що MMR-вакцина може спричинити аутизм. Нова хвиля такої дезінформації почала поширюватися зі стартом пандемії COVID-19. Існує ризик, що це може призвести до подальшої відмови від вакцинації. Що може підвищити ризик спалаху кору.