UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вода на Марсі могла з'явитися завдяки двом протопланетним тілам

Вчені вивчили ізотопний склад двох метеритов, які містять матеріал з марсіанської кори.

Вчені із США і Великої Британії запропонували нове пояснення того, звідки в далекому минулому на Марсі могла з'явитися вода. За їхніми словами, Червона планета могла отримати запаси води від двох протопланетних тіл і в різний час, повідомляє Naked science.

"Багато вчених намагалися з'ясувати історію походження води на Марсі. Як довго вона перебувала в корі Марса? Звідки взялася вода в породах цієї планети? Що може розповісти нам вода про те, як сформувався і еволюціонував Марс? Всі ці питання залишаються без відповіді", - заявила провідний автор дослідження Джессіка Барнс з Арізонського університету.

У ході дослідження вчені проаналізували ізотопний склад стародавніх марсіанських метеоритів Northwest Africa 7034 і ALF 84001. Виявилося, що воду на Червону планету могли принести мінімум два протопланетни тіла приблизно 3,9 і 1,5 мільярди років тому.

Частки ізотопів водню в цих двох метеоритах були ідентичні. Вивчивши мінеральний склад небесних тіл, дослідники встановили, що він включає в себе два типи вулканічних гірських порід - збагачених і збіднених шерготтитів (багаті магнієм і залізом, містять різні розміри кристалів і мінерали).

За словами вчених, перший тип порід характерний для небесних тіл з далеких околиць Сонячної системи, а другий – більше схожий на земні породи. Крім того, дані, зібрані мароходом Curiosity, показали, що ізотопне співвідношення протію (найлегший ізотоп водню) і дейтерію в метеоритах було постійним протягом чотирьох мільярдів років.

Дослідники припускають, що кора Червоної планети і її мантія сформувалися не з одного джерела гірських порід: імовірно, два небесних тіла зіткнулися одне з одним або з прабатьком Марса на зорі життя Сонячної системи. Вода на Червоній планеті, відповідно, з'явилася теж від різних джерел - як мінімум двох.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені NASA показали знімок незвичайної діри на Марсі. Діра була знайдена ще в 2011 році за допомогою інструменту HiRISE на борту станції Mars Reconnaissance Orbiter.