UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вкрасти документи з «Дії» легше, ніж звичайні — Кіберальянс

Українцям поки не вистачає знань про те, як захищати свої онлайн-документи.

Для щоденного користування «Дія» — це зручно і ризиковано водночас. Найбільше це стосується мобільного додатку, бо всі дані й доступи на телефоні вкрасти набагато легше, ніж будь-який паперовий документ, йдеться у статті «Дія»: про що не розповідають українцям» авторки «Дзеркала тижня» Олени Болтушкіної.

«Проблема в масштабі. Скільки ви можете вкрасти паперових паспортів — п’ять, десять, п’ятнадцять? А якщо ви маєте справу з телефонами, то можете вкрасти десять чи двадцять тисяч, скажімо. Власне, красти необов’язково, — достатньо заразити телефон вірусом, дочекатися, коли буде відкрито «Дію», і швиденько, поки користувач не бачить, віддалено щось із нею зробити. Звичайний користувач ніколи цього не помітить і взагалі не знатиме, що відбулось. А вкрадений цифровий паспорт у «Дії» — це не ксерокопія вашого паспорта, якою вже і так володіють десятки установ, це чинний за новим законом документ. При цьому як він працює, як він захищений і що робити, аби його не загубити, люди не знають, а Мінцифри не пояснює. Тому школярі, які вже з чужою «Дією» купують алкоголь, — це лише початок. Попереду справжнє шахрайство, коли відкриватимуть рахунки під відмивання коштів і сумнівні оборудки», — пояснює для ZN.UA співзасновник Українського кіберальянсу Андрій Баранович, відомий за псевдонімом Sean Brian Townsend.

Разом із цифровізацією документів збільшилася також кількість дірок для витоку персональних даних. «Звісно, дані й так витікають постійно, але готуйтеся до ще більшої уваги з боку спамерів і шахраїв. Для останніх створено таке ж поживне середовище, як при появі платіжних карток: якщо не дуже розумієш, що робити, щоб тебе не надурили, тебе з великою ймовірністю надурять — вкрадуть картку чи пін, знімуть кошти абощо», — наголошує авторка статті.

Читайте також: Із відкритим кодом «Дія» була би безпечнішою. Пояснюємо, чому

Особливу небезпеку наявність онлайн-документів становить для військових. Мінцифри та Міноборони вже почали інтеграцію цивільних систем із військовими: реалізують доступ до реєстрів призовників, військовозобов’язаних і резервістів через «Дію». А в планах Мінцифри та Мінветеранів — інтеграція в «Дію» сервісів для ветеранів АТО/ООС, членів родин загиблих тощо. В умовах гібридної війни Росія рано чи пізно може зламати «Дію» і вкрасти персональні дані українських військових, попереджають в Українському кіберальянсі.