UA / RU
Підтримати ZN.ua

Виявлена чорна діра, яка "видуває" вітер майже зі швидкістю світла

Чорна діра розташована в одній із галактик у сузір'ї Кита.

Астрономи виявили незвичайну надмасивну чорну діру J0230 в сузір'ї Кита, навколо якої гуляють "урагани" з газу і пилу, швидкість яких становить 200 мільйонів кілометрів на годину, що всього в п'ять разів менше швидкості світла. Результати досліджень вчені опублікували в журналі MNRAS.

Чорні діри, які розташовуються в центрі практично кожної галактики, періодично пожирають зірки і газ, а залишки енергії викидають у вигляді джетів. Але джети – не єдиний спосіб для інформації уникнути поглинання чорною дірою. Існують ще й так звані квазарні вітри, які на сьогоднішній день вважаються основним джерелом поширення пилу в галактиках.

Читайте також: Зіткнення галактик призводить до "поїдання" чорною дірою цілих зоряних систем

На сьогоднішній день вченим відомо лише чотири подібних квазара, тепер же астрофізики додали до цього числа ще один об'єкт. Спостерігаючи за чорною дірою J0230, вчені виявили, що вона оточена квазарними вітрами, чия швидкість перевищує 60 тисяч кілометрів на секунду, що становить 20% від швидкості світла.

Подальші спостереження дозволили виявити навколо чорної діри ще один набір вітрів зі швидкістю приблизно 40 тисяч кілометрів на секунду. Поки вчені не знають, чим були викликані ці космічні "урагани", однак вони сподіваються, що подальші спостереження допоможуть їм розкрити їхню природу.

Раніше NASA представило відео знищення зірки чорною дірою. На відео зображено момент так званого "приливного руйнування", яке знаходиться в центрі галактики, розташованій на відстані 290 мільйонів світлових років від Землі.