Згідно з інформацією в одному з повідомлень американських дипломатів, яке було розміщене на Wikileaks, президент німецької компанії Беррі Смутни назвав проект створення європейської навігаційної системи Galileo «нерозумною ідеєю».
Ця компанія є частиною консорціуму, що отримав право побудувати перші 14 супутників для Galileo.
Сам Смутни спростував цю заяву, сказавши, що ніколи так не висловлювався, але спостережна рада OHB-System прийняла рішення не на його користь. Чиновника звільнили. Представники компанії офіційно заявили, що Смутни більше не є їхнім співробітником.
В опублікованій заяві правління компанії йдеться, що наглядова рада «прийняла одноголосне рішення звільнити пана Смутни з посади, яку він займає», додавши, що «засуджує розмови й цитати, приписані панові Смутни».
На місце Смутни буде призначено Марка Фухса, який наразі є головою материнської компанії OHB Technology.
Згідно з інформацією Wikileaks, Беррі Смутни зробив заяву дипломатам на зустрічі в Берліні в жовтні 2009 року про те, що Galileo є не флагманським проектом космічної програми Євросоюзу, а неефективною витратою грошей платників податків.
У секретних документах, передрукованих у четвер, 13 січня, норвезька газета Aftenposten, стверджує, що голова OHB-System нібито говорив: «Galileo- нерозумна ідея, яка в першу чергу служить французьким інтересам», зокрема, інтересам французьких військових.
Крім того,в документах зазначено, що Смутни висловлював думку, що Galileo «приречений на провал» і що ця система «буде змушена зазнати радикальних скорочень заради виживання».
На журналістський запит Aftenposten до Смутни щодо коментаря на опубліковану інформацію, колишній глава OHB-System підтвердив, що в нього була зустріч з американськими дипломатами, але нічого подібного він ніколи не говорив. Він підкреслив, що був і залишається щирим прихильником створення європейської навігаційної системи.
Galileo - проект Європейського космічного агентства, бюджет якого налічує мільярди євро. Навігаційний проект дозволить не тільки доповнити, але стане повноцінним конкурентом американської системи глобального позиціонування. Заплановано, що Galileo надаватиме особливо точні дані про час і місце розташування, які зможуть використати в різних сферах. Серед іншого називають операції з посадки літаків і фінансові операції.
Раніше вже робили спроби створити подібну систему, але кожен раз вони завершувалися суперчками щодо перевищення бюджету й значних затримок.
Німецька компанія OHB-System і британська SurreySatelliteTechnologyLimited отримали замовлення на перші супутники для Galileo в січні 2010 року. Сума контракту станвила 566 млн євро.
Отримання контракту для консорціуму стало значним досягненням для обох компаній, які зуміли виграти тендер, обійшовши двох найбільших європейських виробників супутників - EADS Astrium і Thales Alenia Space.
Крім того, німці тріумфували ще раз, коли зуміли отримати право виконати замовлення на розробку метеорологічних супутників нового покоління. Ця угода принесла компанії 1,3 мільярда євро. Партнером OHB-System стала Thales Alenia Space.
Наглядова рада OHB-System подякував Беррі Смутни за роботу, яку той виконував останні 18 місяців, «особливо наголосивши на тому, що останній рік став найбільш успішним в історії компанії».
Тим часом, конкурентом європейської й американської навігаційних систем є російська система глобального позиціонування ГЛОНАСС, що була запущена ще в 1993 році.
До середини 90-х Росія зуміла довести кількість супутників, які працюють на орбіті, до 24-х, що дозволило їм отримати повне охоплення всієї планети. Щоправда, подальше урізання бюджету програми призвело до зниження кількості супутників до шести.
Система ГЛОНАСС призначена для обчислення місця розташування й швидкості руху морських, повітряних і сухопутних об'єктів за допомогою приладів-навігаторів з точністю до одного метра.
За матеріалами Би-Би-Си