UA / RU
Підтримати ZN.ua

Викиди газів, що руйнують озоновий шар, виявилися вищими за передбачуване

Джерелом викидів виявилося застаріле обладнання.

Вчені з Массачусетського технологічного інституту заявили про те, що викиди газів, що руйнують озоновий шар, виявилися вищими, ніж передбачалося. Зокрема, були зафіксовані викиди хлорфторвуглеців (ХФВ), використання яких було заборонено Монреальським протоколом.

Вважалося, що джерелами викидів є нелегальні заводи в Китаї, але вони були закриті, а викиди все одно спостерігалися. Тепер же дослідникам вдалося знайти їхнє джерело, повідомляє Phys.org.

Виявилося, що ХФВ можуть виділятися старим обладнанням, наприклад, системами охолодження і холодильниками, які були виготовлені до їхньої заборони, а також будівельною ізоляційною піною. Вони не були утилізовані, оскільки вважалося, що їхній внесок у збільшення концентрації ХФВ буде незначним.

Тепер же виявилося, що витік ХФВ-11 і ХФВ-12, якщо його не зупинити, відкладе відновлення озонового шару на шість років, а в атмосферу надійде еквівалент дев'яти мільярдів тонн вуглекислого газу.

Виявилося також, що ХФВ-113 викидається в атмосферу зі швидкістю семи мільярдів грамів на рік, що можна порівняти з максимальними викидами ХФВ-11 декілька років тому.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше повідомлялося про те, що в печерах Іспанії та Гібралтару вчені виявили найдавніше забруднення навколишнього середовища, викликане діяльністю людини. У печерах були виявлені виходи на поверхню важких металів: міді, свинцю, цинку і нікелю, датовані початком кам'яної доби. Причиною викидів стали багаття, які розпалювали доісторичні людьми в печерах, гар і попіл від них.