UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відмінні від Землі інопланетні світи можуть бути придатними для життя протягом мільярдів років – вчені

Дослідники визначили тип екзопланет, у яких може існувати життя.

Земля – єдина відома нам населена планета. Тому у пошуках життя на інших планетах ми орієнтуємось на параметри нашої власної. Але умови для життя в тому вигляді, в якому ми його знаємо, можуть не обмежуватись небесними тілами, схожими на Землю. Тепер вченим вдалося визначити тип екзопланет, які можуть бути населеними протягом мільярдів років, повідомляє Science Alert.

Читайте також: Вчені знайшли сліди «з'їдених» зародків планет у хмарах Юпітера

Ключовим параметром для пошуку є наявність рідкої води, яка може існувати досить довго. На Землі рідка вода була важливим компонентом виникнення життя. Екзопланети, на яких існує вода, мають більш високі шанси на розвиток життя в тому вигляді, який відомий нам.

Тепер група вчених під керівництвом Маріт Мол Лус із Цюріхського університету у Швейцарії дійшла висновку, що щільна атмосфера з водню та гелію може підтримувати температуру та умови, необхідні для появи життя, досить довго.

«Однією з причин того, що вода на Землі може бути рідкою, є її атмосфера. Завдяки своєму природному парниковому ефекту вона вловлює рівно стільки тепла, скільки необхідно для створення правильних умов для океанів, річок та дощу», - заявив астрофізик-теоретик Равіт Хеллед з Цюріхського університету.

Але атмосфера Землі не завжди була такою, як ми її знаємо сьогодні. Зараз велику її частину становить азот, за ним слідує кисень і лише невеликі кількості водню та гелію. Але коли планета тільки формується, її оточує первинна атмосфера, яка складається в основному з водню та гелію, основних складових хмари газу та пилу, з якого сформувалося Сонце та наша система.

Земля досить швидко втратила свою первинну атмосферу, ймовірно, внаслідок кількох процесів, включаючи випромінювання молодого Сонця та бомбардування метеоритами. Але цілком імовірно, що екзопланета-надземля – масивніша за Землю, але менш масивна за Нептун – може зберігати первинну атмосферу набагато довше.

«Такі масивні первинні атмосфери можуть викликати парниковий ефект — майже як сьогоднішня атмосфера Землі. Тому ми хотіли з'ясувати, чи ці атмосфери можуть допомогти створити необхідні умови для рідкої води», — пояснює Хеллед.

Дослідники провели моделювання планет з різними масами ядра, атмосфери та різними відстанями до зірок. Виявилося, що планети з щільними первинними атмосферами можуть бути достатньо теплими, щоб підтримувати присутність рідкої води до 10 мільярдів років.

Але є деякі обмеження. Щоб уникнути інтенсивного випромінювання, планета повинна знаходитись на достатньому віддаленні від зірки. Приблизно вдвічі далі, ніж Земля знаходиться від Сонця. Для Сонячної системи це так далеко, що будь-яка вода має замерзнути.

Сонце - не єдине джерело тепла, доступне планеті. Деякі світи, зокрема Земля, можуть генерувати власне тепло. Це може відбуватися з низки причин, таких як геотермальні процеси та присутність радіоактивних елементів, що виділяють тепло під час розпаду.

Таким чином, якщо екзопланета-надземля на такій відстані від своєї материнської зірки мала б як первинну атмосферу, так і достатнє внутрішнє тепло, щоб зігрітися, умови для рідкої води на поверхні були б дотримані, вважають дослідники.

Ця модель внутрішнього тепла, гіпотетично, може підтримувати життя у світах із товстою крижаною оболонкою, таких як супутник Сатурна Енцелад та супутник Юпітера Європа. Разом з тим, для моделі вчених необхідно, щоб кілька умов було дотримано у конкретному місці. За словами вчених, це не неможливо, але на це може знадобитися тривалий час.