В основі дискусії з приводу куріння електронних сигарет (вейпінг) лежить просте запитання: чи безпечніше це, ніж куріння класичних сигарет? Джеймі Душарм в журналі Time пише, що відповісти на це питання складно. Хоча електронні сигарети в порівнянні з класичними сигаретами містять і виробляють менше відомих токсинів, які викликають рак, це не єдиний фактор, що впливає на ситуацію. Багато чого невідомо про електронні сигарети, в основному тому, що довгострокові дослідження їх використання ще не завершені.
У новій статті, опублікованій в Американському журналі профілактичної медицини, представлені результати того, що вважається першим довгостроковим аналізом зв'язку між вейпінгом і хворобами легенів.
Дослідники стежили за курцями електронних сигарет протягом трьох років і виявили, що ризик розвитку респіраторних захворювань у них в 1,3 раза вище, ніж у людей, які не вживали тютюнові вироби. Між тим, у курців класичних сигарет ризик був у 2,5 рази вище. У тих, хто курив класичні та електронні сигарети - в 3,3 раза вище.
Експерти кажуть, що вейпінг асоціюється з приблизно на 29-31% вищі шанси на подальше захворювання легенів протягом двох-трьох років, ніж без вейпінгу. У тих, хто курить класичні сигарети, шанси отримати захворювання легенів на 156% вище, ніж у тих, хто не курить.
Хоча нове дослідження не може довести причину і наслідок, а тільки виявити закономірності, які існують серед курців і вейперів, воно є одним з найбільш повних аналізів, пов'язаних із вживанням електронних сигарет і респіраторних захворювань.
Вчені кажуть, що три роки - не так вже багато часу, щоб досліджувати вейпінг - тим паче, що багато людей, які взяли участь у дослідженні як класичні курці, ймовірно, могли курити протягом десятиліть. Електронні сигарети на ринку США з'явилися близько шести років тому.
Це означає, що довгострокові ризики можуть тільки з'являтися.
"Виходячи з того, що ми знаємо про біологічні дії електронних сигарет, я припускаю, що, якби ми стежили за цими людьми протягом 20 років, ефект від електронних сигарет був би аналогічний [ризику, пов'язаного з курінням"], - каже один з авторів дослідження.
Така позиція суперечлива, бо інші дослідження показали, що широкомасштабні переходи від класичного куріння до вейпінгу можуть врятувати мільйони життів, зменшивши кількість хвороб, пов'язаних з курінням.